Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç8Beğeni
  • 5 gönderen Alevi
  • 3 gönderen esra.tutsak62

Seçenekler
Alt 10.06.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Tarikatlarda Kadinin Konumuna Sosyolojik Bir Degerlendirme Mevlevilik ve Bektasilik

TARIKATLARDA KADININ KONUMUNA
SOSYOLOJIK BIR BAKIS
(MEVLEVILIK VE BEKTÂSILIK AÇISINDAN
BIR DEGERLENDIRME)

Gülsüm ACAR

Cumhuriyet Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yapmis oldugumuz tez çalismasinda, genelde tasavvufun ve tarikatlarin kadina bakisini, özelde ise Mevlevilik ve Bektasilik tarikatinin kadina bakisi ortaya konulmaya çalisilmistir.
Dini gruplar içerisinde tarikata üye olan kadinlarin toplumsal durumlarini inceledigimiz bu çalisma, üç bölümden olusmaktadir.
Arastirmanin giris bölümünde: arastirmanin konusu, amaci , önemi,
varsayimlar , yöntemi ve teknigi, karsilasilan problemler, sinirlar ve temel kavramlar incelenmistir. Temel kavramlari basta ele almak arastirmayi daha iyi kavrama açisindan oldukça önemlidir. Konunun daha iyi anlasilmasini saglamak amaciyla tasavvuf ve tarikat kavramlarinin tanimi yapilmis ve bunlarin yaninda sosyolojik bazi terimler hakkinda bilgi verilmistir.
Birinci bölümde tasavvuf ve tarikatlarin yapisi , tarihi, sosyolojik boyutu ve gayesi, egitim-ögretim açisindan ve sosyal açidan fonksiyonu hakkinda bilgi verilmistir.
Ikinci bölümde ise islâm toplumunda kadinin konumuna, islâmin kadina verdigi degere, islâm öncesi ve islâm sonrasi kadinin konumundaki degisikliklere yer verilmistir. Islâmin kadina verdigi belli basli haklar hakkinda bilgi sunulmustur.
Ayrica bu bölümde, islamin kadina bakisiyla ilgili ayetlere de yer verilmistir.
Üçüncü bölüm olan son bölümde ise genel ve özel olarak, tarikatlarda kadinin konumu sosyolojik olarak ele alinmitir. Bu bölümde belli basli bazi tarikatlarda kadin konusu üzerinde durulmustur. Tarikatlara mensup olan kadinlarin sosyoekonomik
yapilar ve kültürel durumlar incelenmistir. Mevlevilik, Bektasilik basta olmak üzere tarikatlarda kadinin konumuna nasil bakiliyor, kadina verilen degerler ve sorumluklar nelerdir, kadinin tarikattaki yeri ve statüsü nedir, tarzindaki sorulara cevap bulunmaya çalisilmistir. Ayni zamanda bir kadin örgütlenmesi olan Baciyan-Rum Teskilatina da genis yer verilmistir.
Sonuç olarak elde edilen verilere göre de degerlendirmeler yapilmistir.
-------------------------------
Tezi hazirlayan Sayin Gülsüm ACAR'a tesekkürlerimizle.

indirme linki:

http://www.piryolu.com/dosya/mevlevi...-Bir-Bakis.pdf

Sponsor Reklamlar

ayyil, iMpAcK, akdora ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.06.10   #2
esra.tutsak62
esra.tutsak62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Tarikatlarda Kadinin Konumuna Sosyolojik Bir Degerlendirme Mevlevilik ve Bekta

Üniversitelerde bu konularda da tezlerin yazılması açıkçası çok hoşuma gitti.
Sponsor Reklamlar

Alevi, hasan ve mmuratkkaratas bunu beğendiler.
esra.tutsak62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.10   #3
gökçen
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Standart Cevap: Tarikatlarda Kadinin Konumuna Sosyolojik Bir Degerlendirme Mevlevilik ve Bekta

Tarikatlarda Alevi Kadın adlı tezin tamamını bulamıyorum. Yardım lütfen
Sponsor Reklamlar

gökçen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.08.10   #4
profet
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Almanya
Rep Puani : 11

gökçen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarikatlarda Alevi Kadın adlı tezin tamamını bulamıyorum. Yardım lütfen

Sayin Gökcen yukaridaki tezdenmi bahsediyorsunuz, yoksa baska bir tezmi eger bu bir master yada doktora teziyse lütfen bana hazirlayanin ismini verin yardimci olmaya calisayim yada tezin orjinal adini yazin lütfen.
Saygilar
Sponsor Reklamlar

profet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.08.10   #5
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Tekrar denermisiniz... Ben Indirdim Can..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.10   #6
AmaethoN
AmaethoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: elazığ

adresden indirilebiliyor tekrar denermisiniz lutfen...
Sponsor Reklamlar

AmaethoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.10.10   #7
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 14

ARKADAŞLAR BELKİ KONUYLA ALKASIZ BİR VİDEO AMA BEN BU VİDEODAKİ YOBAZ GERİ KAFALARIN NE YAPTIĞINI GÖRÜN DİYE EKLEDİM

http://www.zaplat.com/video/komikvideolar/155043/Tarikatül_Kop_Kop
Sponsor Reklamlar

Konu hasan tarafından (01.10.10 Saat 15:08 ) değiştirilmiştir.
hasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...