Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 07.01.10   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Şeriat Mahkemesi ve Dede

Degerli canlar,

Başka bir Alevi Forum sitesinde derlenen bir iletiyi sizlerle paylaşmak istedim..

-- Osmanlı Devleti'nin Yeniçeriliği ortadan kaldırdığı ve Alevi / Bektaşi inancına sahip dedeleri katledip astığı bir dönemdeyiz. Padişah 2. Mahmut Halife sıfatı takınmış, Allah adına hükümleri Padişah veriyor. Şeyhülislam ise çıkardığı fetvalarla Anadolu'da ki Alevi Bektaşileri yani Kızılbaşları yok ediyor, Sünni olmaları için bir elde kılıç bir elde Kuran'la üstlerine gidiyordu..

-- İsmail Özmen ve Yusuf Koçak'ın hazırladığı ve belgeleri ile ortaya döktüğü kitabı buraya yazmayı gerekli gördüm ki, dedelerimiz ceddimiz bu asrın yezidin elinden neler çektiği göstermek içindir.İnancı ,yolu , sevgisi adına bakın nelere katlandılar. Bu aşk yolunun cefasını onlar çetki, sefasını biz sürüyoruz. Bir kırık sazıyla günümüze bu yolu taşıyan peygamber yüzlü dedelerimize selam olsun, ruhları rehberimiz olsun.

Şeriat Mahkeme Heyeti isimleri ;

*Ser Kadı ; Hacı Müfit Efendi
*Kâtip ; Mevlana İsmail Efendi
*Müftü ; Hacı İlmullah Halim Efendi
*Müşavir Miri Alay Kaymakamı ; Abdullah Hüseyin Efendi
*Konya Kadısı ; Abdulkayyum Efendi

-- Diğer tarafta karşılarında haksız yere yargılanan Evlad-ı Resul dede Hacı Bektaş Veli soyunun devamı Hamdullah Çelebi Hazretleri ve diğer 8 akrabası , yareni var..

Kadı ; Şeyh Efendi Esamenizi , Künyenizi İyice anlatın !

Hamdullah dede ; Adım Mehmet Hamdullah ;Anamın Adı Rahime , babamın adı Seyyid Feyzullah Efendi ;tevellütüm (Hicri) 1183'tür. Pir-i Horasan Hünkâr Hacı Bektaş Veli sülbü ve soyumdur.Onun şerefli vakfı, mütevvellisi meşihatıyım.Evladiyelik , velilik ve vakfı mütevelliği reisliği ecri almaktayım. Halife Padişah 3. Selim Han'dan Ali'yül lâ efendilik pâyesi belgesi Sultaniyesi almıştım.

Kadı ; Kanı Helal Şeyh ! Senin ve mensubunun kanı helaldir. Sapkın bidat mezhebin mahkemeyi şeriayı Muhammediyenin önünde tevbe et. İslam dininde bu Alevi , Bektaşiliği nerden çıkardınız ? Tevbe et bakayım !

Hamdullah dede ; Efendim Kadı Hazretleri, senin Ehl-i Sünnet Vel Cemaat dediğin mezhep sapkın ve bidattır. Can hayfı olmadan doğruyu söylediğimin tutanaklara geçmesini istiyorum.Mahkemenizin ve şu an ki devletinizin İslam'la hiçbir uzaktan yakından ilginiz alakanız yoktur.İslam peygamberinin öldüğü gün, Beyt-i Ali'de matem ve yas vardır.Oğuz dilinde Beyt-i Ali Alevi demek olur. Oniki İmamların dördünü emeviler, yedisini Abbasiler şehit etmiştir.Zorla dine el konularak Sünnilik icad edilmiştir.Zamanımıza akdar Aleviler katledilmiştir.Benim sizden üç günlük dünya menfaati için bidat mezhebinize İslam diyeceğimi mi sanıyorsunuz ?

Kadı ; Kes ! Konuşma ! Kanı helal , Ehl-i Küfür kişi !

Kaymakam ; Kadı efendi bunu idam edebilirdin, madem karşımıza çıkardık o halde konuşturmadan yanayım.

Kadı ; Kanı Helal Pis Şeyh ! Devam et !

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri , Şeriayı mahkeme güzide erkanı, Abbasi halifesi Cafer Mansur Halife olmadan, İmam Cafer'e değer vererek onun İslami derslerini severek dinlerdi. Halife olunca can düşmanı oldu.Dini Ali evlattan kurtarmak için mezheb sahiblerini huzura çağırdı. Böyle bir Sünni mezheb kuramayız deyince sarayın altında döve döve öldürdüler.Ölülerin ardından onalrın nam-ı hesabına Sünnilik mezhebini kurdular. Siz bu bidat mezhebini din mi zannediyorsunuz ?

**Kadı ve müftü çok sinirlenerek

Kadı ; Alın şunu alt kata bizimle konuşmayı öğretin öyle huzurumuza getirin !

(devam edecek )

Kaynak: horasan Nickli can'ın, erenlerforum.org sitesindeki "Mahkeme Heyeti Ve İdam Mahkumu DEDE (Hamdullah Çelebi)" isimli Forum konusundan alıntıdır
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 bunu beğendi.
Dede-baba isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alinti
Alt 07.01.10   #2
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Şeriat Mahkemesi ve Dede

*Tekrar huzura getirirler..

Kadı ; Kanı s.apık Şeyh Efendi anladık anlamasına , amma öyle kebiri mühimme bir mevkiin reisi iken niçin senin adamların Şeraitı Muhammediye'ye aykırı ve inkârcı küfür ve kâfirlik durumlarına mani olmadın. İslam yolundan çıktın ? Şeyh efendi sen şu mezhebini anlat, kanı helal şeyh !

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, Elhamdülillah Müslümanım,ehli İslam, cemaatı.Ali Resul (Muhammed Ali) mezhebimdir.

Kadı ; Sus be dinsiz ! Sen Ehli Sünnet Vel cemaat İmam Azam Ebu Hanife Küfi Numan İbni Sabit mezhebini kabul etmiyor musun ? Bu mezhebin dışında kalanlar kafir olup, kanları helaldır.Katli vaciptir. Sen kanı helal dinsizsin.Sorularıma cevabını açık söyle.

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, Ehli Sünnet mezhebi yalnız Hanifi mezhebi değildir. Maliki, Hanbeli,, Şafii mezhebi vardır. Onların kanı helal olmuyor, katledilmeleri sevap olmuyorda, Hazreti ekrem, Neb-i Muhterem Muhammed Mustafa S.A.V. Peygamber Ali Resul mezhebi mensubu olanların kanı helal , katledilmeleri neden gerekli oluyor ?

Hamdullah Dede ; Ben ve mensublarımız beldeyi fesada vermedik, Muhammedi sekbanı cedid-i hazmadamedin dediğine gelince..

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, adamlarımız dediğiniz Oğuz Türkmenleridir., çoklukla köylerde yaşamaktadırlar. Konargöçer olanalrıda vardır. Onların Şeriatı Muhammediyeyi inkarları ve aykırı halleri yoktur. Sen zan ve şüphe ile söylüyorsun mahkemeye kadı efendi. Bu zan senin içinde küfrü günahtır.

* İkaz ; Mahkememize hürmet ve kıyam ederek cevap ver. Manasız mantıksız bidat inancını mahkeme önünde anlatmaya ulan bi haya şeyh utan. Birde durup dururken Ali Resul mezhebi çıkarma öyle demekle dinsiz olduğunu söylüyorsun..

Kadı ; Neden Bektaşilerin , yeniçerilerin devletli İslam halifemize kazan kaldırışına mani olmadınız ? Sen bunları duyduğun halde Bektaşileri iyiliğe telkin teselli etmedin ? Birde kasabayı fesada soktun. Bunları nasıl inkar edeceksin anlat bakayım.

Hamdullah Dede ; Kadı Efendi Hazretleri , sen şunu bilesin, bana inanasın, ben din adamıyım..Hiçbir lafza bile kötülüğe küfre fesada pişiva olmam. Kebir-i İslam, Pir-i Horasan Vakfı Mürşidiyim. Bana küfür yüklemenizi, beldeye fesad yükledi demenizi kabul etmem.. Allah ve peygamberide kabul etmez. Bu dünya var, yarın ahiret var, bunu bilesiniz..

Kadı ; Padişahımız devletli İslam, Halifeyi müslüman hazretlerine, kötü zanda bulunan bir kişi küfrü delalettedir.Katledilmezi dinimizin kutsal emridir.

Hamdullah dede ; Efendim Kadı Hazretleri , padişahlarımıza tarih boyunca bağlılığımızı bildirmişiz. Kan dökmeyen, zalim gaddar olmayan Halifelerimizin eteğini öpmüşüz.Onlara hürmetimizi bildirmişiz. Suçsuz yere ahalisini katleden kanını döken kim olursa olsun, reddi mahbub ve matlubtan yaddır.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #3
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Kadı ; Şeyh Efendi sen ne demek istiyorsun ? Ağzından baklaları çıkar. Ehli Sünnetiz Elhamdülillah..

Hamdullah Dede ; Efendim Kad Hazretleri, sizler Sünni ve surette Müslümansınız. Bizler ise, sirette , içten, soydan, sulbten, özden, muameleten Müslümanız.Ehli Beyt bendelerine yapılan kanlı katliamlarla, zulüm ve kötülüklerle İslam ve Müslüman olmaya hak ahlakına hiçbir devirde suret Müslümanlığı yakışmamıştır.

Bu Ali Resûl'e , Ehlibeyt'e işlenen cinayetlerden sonra kendileri kendilerine bizzat ''Sünni'' adını koymuşlardır.İslam ve Müslüman demek odur ki ; Ali Resul'un mübarek ruhuna eziyet olacağından bu kadar tarafıynan kanını dökmez..

Kadı ; Şeyh Efendi senin dediğin Ümeyyeoğulları hükûmetini geçelim.Dört hak mezhep üzere Abbasoğulları gibi ve dört hak mezhep üzere Selçuklular gibi ve Halife-i Raşiddin nasıl Şeria-ı Muhammediye'yi adaletle İslam'a yakışır adaletle götürmüşlerse bu devleti İslam, Halife-i Müslüman içinde bulunduğumuz dini şeriyayı da dinin emirleri üzere götürmekteyiz.Şüphe eden kâfirdir. İtirazın var mı cevap ver ?

Hamdullah Dede ; Kadı efendi hazretleri birincisi dört hak mezhepte hak olmaz. Hak birdir. İki denmez dörtte denmez.Semavi dinlere hak diyecekseniz Kuran-ı Kerim'in İslam ahkâmı vardır. Dört semavi kitapta Üç mezhep vardır.

Allah'ın vahyettiği ecdadım Hz. Muhammed'in bizlere tebliğ ettiği İslam'ın bir tek mezhebi vardır. O da İslam ve Müslümanlık ahkâmıdır. Hz Peygamberin Ali'nin evladına işlenen cinayetlerle kanını döken katilleri asla Müslüman kabul edemeyiz, suçsuz yere kan dökenler asla İslam olamazlar.

Senin dört mezhep dediğin kişiler ne Peygamber'in yüzünü görmüştür, ne meclisinde bulunmuştur, ne soyu sopu sülbünden gelmiştir. Dinimizde bir mezhep vardır o da İslam'dır.

Mensubu olduğum Güruh-u Naci TOPLUMU OLARAK BİZLER iSLAM UMDELERİNİ YERİNE KUSURSUZ GETİRİYORUZ.

Hz Peygamber'in Ali evladının, Ehli Beyt'inin kanını döküp katil olan kişiler kendilerine İslam adını, Müslüman adını bile yakıştırmamışlar ve Sünniyiz demişlerdir.Efendim bu da gerçektir. Suçsuz yere ahalinin kanını dökmek İslam'la ilişkisini kesmek demektir.Benim savunmam budur.

Kadı ; Kes kes Şeyh efendi ! bu kadar mantıksız, kaynaksız kitaba mezhebe uymayan kelimeler söyledin ki, Kendi dilinle kendi ipini boynuna takmak mı istiyorsun ?

Hamdullah dede ; Efendim Kadı Hazretleri ; Benim idamdan korkum yoktur.Doğru Müslümanlık yolundayım doğruyu söylüyorum..

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #4
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Kadı ; Şeyh Efendi, Dört Halifenin izinden giden Emeviler olsun, Abbasiler olsun, Selçuklu Sultanları olsun, Osmanlı Sultanları olsun sünnetten senetten ayrılmamışlardır. Bunlara dil uzatmak küllühüm kâfirliktir.Bunların izinden gitmeyen zındıktır. Bunların doğru yolda olduklarını kabul edip dille beyan etmen gerekir.

Hamdullah Dede ; Efendim kadı hazretleri, kan döken zalim kim olursa olsun asla Müslüman diyemem. İslam kanını hükümdar tahtı için bu saydığın devletlerin hükmettiği yerlerde, Güruhu Naci olan biz Müslüman Oğuzların kanları o topraklarda hiç kurumamıştır. Kan döken zalim için bana müslüman dedirtmek mi istiyorsun ? Bizden hiç kimse bunlara Müslüman demez. Sünni diyebiliriz.

** Kadı efendi çok kızmıştır. Hızlı hızlı demir topuzunu önündeki tunç kafese vurrarak ''Kes kes seni edepsiz şeyh, şu anda idamın kokusunu almıyor musun ? Mahkeme-i Şeriayı önünde sebni lisanı küfürden dolayı ayrıca dayak cezası veririm. Bu konuşmaları daha mahkememiz önüne getirme, ağzına da alma. Sonra aklına haa...

Çavuşlara ; ''Alın alt kata bu şeyhi'' der..

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #5
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Ertesi Gün...

Kadı ; Anlat Şeyh Efendi. İdamın kokusunu alıyorsun değil mi ? Benzinde çok bozuk. Şeriatın kestiği yer acımaz. (Beraber gülüşürler)

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, guruh-u eşkiya olan çavuşlarınız bana geceleri çok zalim , gaddar davranıyorlar.

Kadı ; İslam Halifesinin Müslüman Asakir-i Mansure-i Muhammediye askerlerine güruhu eşkiya diyemezsin.Yeniçeriler güruhu eşkiya idiler. Cezalarını buldular.

Hamdullah Dede ; Kadı Efendi Hazretleri, sen Sünni güruhuna İslam dememizi mi istiyorsun ? Bizlere hiddet, şiddetle kabul ettiremezsin. Asla Müslüman diyemem.

Kadı ; Şeyh Efendi, aklını başına toparla, düşün, Elhamdülliallah Müslümanız.Askerlerimizde müslüman, Mahkeme-i Şeriamız da Müslüman,, Devleti Halifemiz padişahlığı ülkeside Müslümandır..Mecbur kabul edeceksin. Kabul etmeye mecbursun. Ben sana kabul ettirmesini biliyorum..

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı hazretleri, asla acıma hissi olmayan zalim, gaddar, bu kadar merhametsiz kişileri kabul edemem.Hiçbir gerçek eren, eşkiya güruhuna İslam veya Müslüman dememiştir.

İstanbul'da Belgrad Ormanlarında, İstinye(İtsince,İstranca) Ormanlarında diri diri yakılan Onbinlerce Oğuz Türkmenlerimiz olan Müslümanları yakan şaki nasıl olurda Müslüman adını alır ?
(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #6
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Kadı Tokmağını Tunç Zile Vurarak Bağırdı...

Kadı ; Vay dinsiz vay ! Sen buraya hesap sormaya gelmedin. İdam olmaya geldin.Gereksiz sözleri söyleme.Adabını takın! Sus !

Hamdullah Dede ; Kerbela'da Hz Hüseyin şehit edildiğinde demiştir ki ; Kan döken katil bu şaki güruhu asla Müslüman olamaz. buyurmuştur..Ve bu şaki güruhuna mahşerde dedem şefaat etmeyece demiştir.Hz Peygamberin sevgili kız torunu Zeynep, kanlı zalim olanlar için ''eşkiya güruhuna asla İslam, Müslüman adıyla anmayınız'' diye bize vasiyeti vardır. Kan dökerek, hiddet, şiddet ile bizlere zor ile Müslümanlığınızı söylettiremezsiniz.

O tarihten sonra gelen erenlerden, evliyalardan, İmam ve şeyhten , meşayihten asla kimse Kerbelâ katillerine ve benzeri olayları meydana getirerek kan dökenlere asla İslam ve Müslüman denilmeyeceğini yeminle bildirmişlerdir.

Kadı ; Haddi aşıyorsun Şeyh Efendi. Kadirini kendin ayağımın altına atıyorsun. Sen, biz Sünnet vel cemaat ehline olmayan bulunmayan kusurunu söylemek için mahkemeyi şeriaya dikilmedin.Devleti İslam Halifeyi Müslüman Efendimize asi gelmiş, suçlu kâfir yeniçerilerin taraflısı, suçalrın ortağı olarak dikiliyorsun. Senin müslümanlığımızı kabul etmen etmemen sünnet ehli oluşumuzun şerefine leke olamaz. Bunu bilesin..

* Ertesi gün mahkeme devam eder.
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #7
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Müftü ; Şeyh Efendi, neden namaz kılmıyorsunuz ? Namaz kılarken Kur'an okumuoyrsunuz ? Yaptırılan tahrikatta Türkçe dua ile iktifa ettiğiniz, Kuran okumadığınız anlaşılmıştır. Bu sorulara ne diyeceksiniz. Mensuplarınız ne söylüyor ? Onu anlat mahkememize.

Hamdullah Dede ; Efendim Müftü Hazretleri, Bizler Salat-ı daimdeyiz. Daima Allah'la beraberiz. Salâtı inkâr etmiyoruz. Cem cemaatimizin toplantısında Türkçe dua ettiğimiz doğrudur. Bazı Kuran'da okuduğumuz vardır. Kuran'ın dua olan kısımlarını okuruz mesela Fatiha gibi.

Kuran'ı düşünüp, fikir etmek, ibret almak için geldiğine inanıyoruz. ''Allah'ın bizlere düşünün, ibret alın, tefekkür olun aklınızı kullanın'' ilahi hitabını , sünniler gibi Allah'tan aldığımız bu emri gerisin geriye Allah'a göndererek ''ey rabbimiz düşün, ibret al, tefekkür kur , hisse al bilesin ki, şöyle şöyle olmuştur '' diye Allah'a Kuran'da geçen olayları anltmanın ibadet olmayacağına inanıyoruz. Dua olan kısımlarını da okuruz.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #8
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

* Ertesi Günü...

Müftü Hacı İlmullah Halim Efendi Soruyor ; Şeyh Efendi, mensuplarınız namaz kılmıyorlar. Bu zındık, dinsiz topluluğu neden Ehli Sünnet yoluna iltihak etmelerini emredip, namaza müdavim olmuyorlar ? Siz bu zındıkların cezasının verilmesinde izlediğiniz yolu anlatınız.

Hamdullah Dede ; Efendim Müftü Hazretleri, namaz kişinin kendine ait bir ibadetidir. Topluluğu ilgilendirmez. Kişi isterse evinde kılar, Allah'tan sevabını alır, isterse kılmaz. Allah'ta inkâr etmeyen , kazaya koyana cezasını vermez. Bize de ceza vermek düşmez. Kişi ne kadar Allah'a yaklaşırsa yaklaşır, uzaklaşırsa uzaklaşır. Allah'la kulunun arasına giremeyiz. Bizim dergâhımızda böyle ceza uygulanması yoktur.

Müftü ; Vay dinsiz vay ! namaz nasıl ferdi ibadet olabilir ? Cemaatle kılmak mecburiyeti vardır.Düzgün sırayla namaza durulacaktır. Hemde o kadar sık omuzlar birbirine dayanacaktır ki şeytan araya girmesin. Sen nasıl namazı kişi yalınız başına isterse evde kılar isterse kılmaz dersin ? Eeeey !...

Hamdullah Dede ; Efendim Müftü Hazretleri , camide omuzların birbirine dayanması Şeytanın ileriye geçmesin diye sizi kandırmalarına inanmayız. O uydulama Şam Emevi camisinde haksız zalim olan Muaviye ve Yezit veya Emevi hükümdarlarından birisi mihrapta iken bir kişi ileriye geçerek suikast yaparak yaralamasın, öldürülmesin diye uyduruk bir tedbirdir. Dinen alakası yoktur. Aynı şeytan yalanı zamanımızda devam etmektedir.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #9
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Müftü ; Şeyh Efendi mahkemeye ***** fikrini anlatma, Kur'an'ın hiçbir ayetini diğer ayetine tefrik, tercih edemezsin. Tümü Allah'ın emridir, sözüdür. Her rekâtta bir ayet okunur. Ayetin manası sizi ilgilendirmez. Manasını anlamadan okunan, uyulan daha sevaptır. Kâfirliğinizi ve küfrünüzü anlatıp durma.

Hamdullah Dede ; Efendim Müftü Hazretleri, Kur'an'ın her ayeti Allah'ın sözüdür.İlahi emirdir.Siz Ehli Sünnetler bildiğiniz gibi devam ediyorsunuz.Biz Müslümanlar haya ederiz ki Allah'ın divanına durunca, ''Rabbimz bilesinki dem ile şeytanın , İbrahim ie Nemrud'un ,Yusuf'la Züleyha'nın , Musa ile Firavun'un aralarında şunlar şunlar geçmiştir.Tarihi kıssalarda şöyle şöyle olmuştu '' diye sünniler gibi Allah'a tekrar hatırlatmak için Kuran okumuyoruz. Amma kendimiz öğrenmek için okuruz..

Biz Cem İbadetlerimizi cemaatçe Türkçe olarak Allah'tan istediklerimizi terennüm ederiz ki Kur'an'da ki tarihi kıssaları tekrar Allah'a hatırlatmaya gerek kalmaz.Biz Allah'tan akşamlarımızı , sabahlarımızı, vakitlerimizi hayırlı getirmesini , göklerden hayırlı rahmetler yağdırmasını, yerden hayırlı bereketler vermesini ; bekârlarımıza hayırlı eşlerle evlendirlerini, hastamıza şifalar vermesini ve bütün ihtiyaçlarımız için Allah'tan yardım bekleriz.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Alt 07.01.10   #10
Dede-baba
Kıdemli Üye
Üye

Müftü ; Çok Uzattın Şeyh Efendi ! Duanızın kabul olmadığıda belli olmuştur. Allah zevalınızı ve belalırını tümünüze birden vermiştir. Dini ***** kimseler olduğunuz meydana çıkmıştır.Ehli Sünnetten olmadığınız için dünyada mükariz, ahirette cehennemlik olmuşsunuz.

Kadı ; Şeyh Efendi, Şeyh Efendi ! Dinsiz Şeyh Efendi ! Allah'a şekil vererek, kendinize benzettiğinizi anlat bakalım.Onu nasıl uydurdunuz ?

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri,Allah ayrı Allah'ın yarattığı alemler, arz semavat ayrı değildir. Hallaku Alem her yerde hazır ve nazırdır. Bir yerdedir demek başka bir yerde olmadığını söylemektir. Biz dergahımızda Allah kulundan ayrı ve uzaktadır diyemeyiz.Her yer Allah'ın mülküdür.Yeryüzünün her yeri Allah'ın malı ve mülküdür.Kendiside başında hazır ve nazırdır.Camiye, mescide, dergaha Allah'ın evidir , Allah'a yalnız orada ibadet edilir diyemeyiz. Hiçbir yarattığını Allah'a benzetemeyiz Ama hiçbir yarattığınıda Allah'tan ayrıdır diyemeyiz.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

hasan bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...