Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23.08.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Bektaşilerin Ayin-i Cem Töreni


Bektaşilikte dört kapı inancına bağlı dört inanç daha vardır: İbadet (Allah’ın birliğini içtenlikle kabul etme), niyaz (namazın yerini alan yalvarma), adak (dergaha verilen para, koyun gibi armağanlar), vuslat (mutlak güzellik olan Allah’a ulaşma). Bektaşiliğin önemli kavramlarından ikisi de tevella ve teberradır. Tevella, Peygamber soyunu sevmeyi, teberra da Ehl-i Beyt düşmanlarına düşman olmayı ifade eder. Bektaşi inancı zamanla Anadolu’da yayıldıkça Şiî inancından, İran’dan veya İran üzerinden gelen Mani, Mazdek ve Budda öğretilerinden, eski Yunan, Roma ve Türk dinlerinden bazı unsurların, hatta Hitit, Lidya ve Frigya inançlarından kalıntıların da eklendiği çok renkli bir mozaik halini aldı. Bektaşiliğe sonradan giren başlıca inanç ve âdetler, şerbet yerine şarap içilmesi, evlenmeme (mücerret kalma), şeriatın haram saydığı birçok şeyi mubah sayma (ibahe), hurufilik (harf ve rakamların birtakım gerçeklerin simgesi olduğu) inancı.

Bektaşilerin, ayin-i cem dedikleri ünlü içkili törenleri, kış geceleri, tekkelerin, meydan denilen bölmesinde veya büyük evlerde yapılır. Şeyhin (baba) veya vekilinin yönettiği ayin sırasında, önce dem (içki) içilir, sonra zakirler (zikredenler), çeşitli çalgıların eşliğinde nefes denilen ilahiler ve mersiyeler okurlar. Ayin-i cem’de kurban kesmek ve helva pişirmek şarttır. Bektaşilik, Osmanlı Devleti’nin kurulmasıyla örgütlenmeye başladı. I. Murad’tan sonra Osmanlılar, Sünni çizgiye iyice oturunca Bektaşilik de devlet desteğini yitirdi ama Yeniçeriler arasında çok yaygın olduğundan, Anadolu’da olduğu kadar Rumeli’de de etkisini sürdürdü.

1826’da II. Mahmud, Yeniçeri Ocağı’nı lağvetti ve Bektaşiliği yasakladı. Binlerce Yeniçeri ve Bektaşi’nin öldürüldüğü bu dönemde, pek çok Bektaşi, Nakşibendi tarikatına girerek gizlendi. Abdülmecid döneminde yeniden Bektaşi tekkeleri kurulmaya başladı. Kendisi de Bektaşi olan Abdülaziz döneminde güçlenen Bektaşilik,

II. Abdülhamid zamanında eski gücüne kavuştu. Cumhuriyet döneminde 1925’te bütün tekke ve zaviyeler kapatılınca Bektaşilik de başka tarikatlar gibi resmen sona erdi. Ama Bektaşilik günümüz Türkiyesi’nde, Alevilik’le karışmış olarak varlığını sürdürmektedir.


Süleyman Ateş
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti