Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15.06.10   #4
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Cevap: İnönü'de 'Yorum' Devrimi

60 KİŞİLİK SENFONİ ORKESTRASI DA ORADAYDI
Ruhi Su'dan Nazım Hikmet'e, Pablo Neruda'dan Victor Jara'ya bütün eserlerin titiz bir çalışma ile yeniden kitleler ile buluşturulduğu konsere 60 kişilik kadrosuyla "İstanbul Syhmphonic Project" isimli senfoni orkestrası eşlik etti. ‘’Uğurlama’’ parçası ile açılışını yapan Yorum, ikinci parçasını büyük usta Nazım Hikmet için seslendirdi. ‘’Haziranda ölmek zor’’adlı eser stadyumu sessizliğe büründürürken, ‘’Dağlara gel’’ ve ‘’Reşo’’ parçaları kitleleri halaya kaldırdı. ‘’Madenci’’ parçası, maden ocaklarında yaşanan katliamların son bulması için seslendirildi. Yılların eskitemediği bu türkü, kitleler tarafından ‘’Katil devlet hesap verecek!’’ sloganları ile karşılık buldu.

MAHSUNİ, CEM KARACA, AHMET KAYA DA ORADAYDI
Aşık Mahsuni Şerif’i ‘’İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım’’ ile anan grup, Ahmet Kaya, Cem Karaca ve halkın gönlünde yer alan daha bir çok sanatçıyı, sinevizyon gösterisiyle kitlelerle buluşturuldu. Grup, Filistin ve Latin Amerikalı devrimciler adına ise İspanyolca ve Arapça şarkılar seslendirdi.

KURTİZ DAKİKALARCA ALKIŞLANDI
Tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist Tuncer Kurtiz ‘’Bağdat’’ adlı şiir ile kitlelerin karşısına çıktı. Emperyalist işgaller, savaş ve yoksulluğun anlatıldığı şiiri gür ve etkileyici sesi ile okuyan Kurtiz, kitler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Nazım’ın‘’Bu Memleket Bizim’’ eserini seslendiren Suavi ise demokrasi ve özgürlük için, halkların haklı mücadelesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

‘’YORUM OLMASAYDI 25 YIL ÇEKİLMEZDİ’’
Venezüella Komünist Partisi Genel Sekreteri Oscar Fıguara'nın geceye gönderdiği destek mesajı verildi. Grup Yorum'u 25. yıl dönümünde yalnız bırakmayan Yasemin Göksu, Nejat Yavaşoğulları da, grubun şarkılarını seslendirdi. Yavaşoğulları yaptığı konuşmada, ‘’Grup Yorum olmasaydı, bu 25 yıl çekilmezdi’’ dedi. Haluk Levent, Birol Topaloğlu, Seyfi Yerlikaya'nın da bulunduğu 30'u aşkın sanatçı sahneye çıkarak, "Katil Amerika" şarkısını birlikte seslendirdi.

Konser, hep birlikte seslendirilen marşlar ve halaylar ile son buldu.

HERKES ORADAYDI
Sosyalist Parti Genel Başkanı Sevim Belli, yönetmenler Sırrı Süreyya Önder, Zeki Demirkubuz’un aralarında olduğu onlarca sanatçı, siyasetçi, meslek odaları temsilcisi de konseri izledi.

‘’Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür’’, ‘’Türküler susmaz halaylar sürer’’ yazılı pankartların asıldığı konser alanından görevliler beyaz tşört ve yıldızlı bereleri ile dikkatleri çekerken, konser organizasyonunun kusursuz olması gözlerden kaçmadı.
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti