Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Chp'nin yeni parti programında şok!

CHP'den "Zorunlu Din Dersi İşkencesine" Destek

CHP'NİN YENİ PARTİ PROGRAMINDA ŞOK!

CHP’nin 14. Olağanüstü Kurultayı, tüzük ve program değişikliğinin ardından çalışmalarını tamamladı. Kurultay'da kabul edilen CHP’nin yeni parti programı Alevilerin talepleri açısından büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. "Aleviler Diyanet’te temsil edilecek, Cem Evleri camilerle eşit destek görecek", "Madımak Oteli Hoşgörü Merkezi olacak" gibi vaatlerin yer aldığı programda asıl şok Zorunlu Din Dersleri konusunda yaşandı. "Din derslerinin seçmeli olmasını" savunan eski programın aksine yeni programda "din dersinin zorunlu olması ancak müfredatta tadilata gidilmesi" ilkesi kabul edildi.

CHP'nin eğitimci kökenli eski Milletvekillerinden Mustafa Gazalcı parti programında Zorunlu din dersleri ile ilgili yapılan değişikliğe tepki gösterdi. Gazalcı şunları söyledi:

"Gazalcı, 3 gün önce genel merkeze giderek yeni programı istediğini, kendisine “basılıyor” denildiğini belirterek, “Dün akşam gittim yine 'basılıyor' denildi. Bugün sabah geldim, masada buldum. Keşke bizim adımıza yapılan bu değişiklikler daha demokratik ve iktidara eleştiri yönelten değişiklik olsa bizi iktidar etse. Bu değişiklikler bir günde nasıl incelenebilir. Eğitim bölümüne baktım bazı eksiklikler ilk anda gördüm. Açıkları yaralamak için bakmadım. Ama yine aceleye gelmiş gibi gördüm” diye konuştu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin “12 Eylül Darbesi”nin ardından müfredata zorunlu olarak girdiğini anımsatan Gazalcı, “Biz buna karşı olmalıyız. Bunu karşı çıkmalıyız. Programda bunun da olması lazım. 'Yaz aylarında Kuranıkerim kurslarına izin verilmesin' denilmektedir. Bu kursların sayısı 60 bin olan ilköğretim okullarına ulaşmıştır. Bu kurslara, okula gitmeyen çocuklar da gitmektedirler. Bu program taslağında, 'kesintisiz eğitimin 10 yıl olması' istenmektedir. Bu da istenenin gerisindedir. Biz ilgili şurada 12 yıllık zorunlu eğitim kararı aldık. Divan başkanı da bu kararı verilen kararın içindeydi” dedi.
Sponsor Reklamlar

omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti