Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11.05.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Almanyada peçeli çarşafa yasak tartışması


Belçika Parlamentosu bundan kısa bir süre önce yüzün ve bedenin tümünü kaplayan giysilerin kamuya açık alanlarda giyilmesini yasaklamıştı. Fransa Parlamentosu”nda da bugün burkanın kamu alanlarında yasaklanmasına ilişkin bir yasa teklifi görüşülecek. Almanya”da ise bu konu henüz siyasi tartışma konusu değil.

Din özgürlüğünün sınırı


Almanya”da burka konusunda güncel siyasi bir tartışma yok. Hür Demokrat Parti”nin (FDP) Türk kökenli milletvekili Serkan Tören, burkanın yasaklanması yönünde açıkça görüşünü dile getiren bir politikacı:

“Bence önemli olan kaç kişinin bu giysileri giydiği değil. Söz konusu olan bu nokta değil, tek tek durumlardır. Kuzey Afrikalı genç Müslüman kadınların zorla evlendirilmesi ya da sünnet edilmesi konusunda da aynı şey geçerli. Orada da tek tek durumların mercek altına alınması gerekiyor ve bir sınırlandırma getirilmesi şart oluyor. Yani bir noktaya kadar dini özgürlük tamam, ama sınırı geçmemesi gerekiyor.”


Hür Demokrat Parti”li Serkan Tören göçmen kökenli ve parti meclis grubunun uyumdan sorumlu siyasetçisi. Tören, devletin geleneklere karşı tavır alması gerektiğini vurguluyor:

“Burka giyen birisi, içinde yaşadığı toplumla ilgilenmediğini, uyum sağlamak istemediğini, toplumla iletişim içinde olmak istemediğini sergilemiş oluyor. Bunlar bizim kültürel değerlerimize, demokrasimize aykırı şeylerdir. Ayrıca burka, kadın düşmanı bir giysidir, bir çeşit mobil kadın hapishanesidir. İşte bu yüzden Almanya”da burkanın kamuya açık yerlerde yasaklanmasından yana görüş bildiriyorum.”

Demokratik toplum uyarısı

Yeşiller Partisi”nin uyum sözcüsü Mehmet Kılıç ise konuya farklı yaklaşıyor. Kılıç, Almanya”nın kadınların tüm bedenini örtmesinin genel olarak yasaklamaması gerektiğini savunuyor.

“Anayasamız, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu ya da genel insan hakları bildirisi buna izin vermiyor. Bana burka kişisel olarak hoş gelmese bile, demokratik bir toplumda farklı görüşlerle bir arada yaşayabilmeliyim.”

Alman toplumunda ise bu konudaki görüşler tamamen farklı. “Financial Times”“ın düzenlediği bir ankete göre Almanların yüzde 50”si burka yasağından yana.

haber: Deutsche Welle Türkçe
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti