Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14.07.16   #4593
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Kışanak: UNESCO
Sur konusunda
Türkiye'ye boyun eğiyor

GÜNCEL14 Temmuz 2016 11:32

İstanbul'da süren UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumuna katılan Kışanak Sur'un gündeme alınmamasını Türkiye'nin direnişine bağladı.


İstanbul'da süren UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu'nda Sur İlçesinin bir türlü gündeme alınamamasını Türk diplomatların direncine bağlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Neden bu konunun tartışılmasından çekiniyor?" diye sordu.

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu Kültür ve Dışişleri Bakanlığının ev sahipliğinde İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Salonu'nda 5'inci gününde devam ediyor. Oturumda dün dünya genelinde tehlike altında olan 100 kültürel mirastan 40'ının tartışılmasına başlandı. 100 kültürel miras arasında bulunan Sur'un durumu ise şu ana kadar gündeme alınmadı. Tartışılan kültürel miraslar Dünya Miras Komitesi Sekreteryası, komite başkanı ülke ve komite başkanvekili ülke tarafından yapılacak öneriyle belirlenirken, Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Sur'un bu gün de gündeme gelmesi beklenmiyor.

ÇOK CİDDİ YIKIMLAR YAPILDI
Toplantıya katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl Almanya'nın Bonn kentinde gerçekleştirilen ve Sur'un Dünya Miras Listesi'ne alındığı UNESCO'nun 39'uncu toplantını hatırlatan Kışanak, "Bonn'daki toplantı bizim için tarihi önemi olan bir toplantıydı. Çünkü Diyarbakır Surları ve Hevsel bahçeleri Dünya Kültür mirası olarak tescillendi. Ne yazık ki bu karardan sonra yıkım politikası devreye girdi. Sur'da çok ciddi yıkımlar ortaya çıktı" dedi.

'UNESCO'NUN YAKLAŞIMI SİYASİ'
UNESCO'nun bir devletler organizasyonu olduğuna dikkat çeken Kışanak, bu yüzden her ne kadar ana çalışma konusu kültürel çalışma ve insanlık mirası olsa da siyasi yaklaşımlardan azade olmadığını vurguladı. Kışanak, "Devletler arası ilişki ne yazık ki UNESCO'nun çalışmalarına yansıyor. UNESCO üye ülkelerin etkisinde daha az kalmak istediği için bağımsız bilimsel heyetler kuruyor. Sadece Sûr'daki durumla değil dünyadaki tüm tehlike altındaki tarihi eserlerle yakından ilgilenen uzman bir ekip bu. Fakat onlar bir anlamda bir danışma organı gibi çalışıyor" diye konuştu. Kendileri gibi dünyanın farklı ülkelerinden yerel temsilcilerin hazırladıkları dosyalarla toplantıya katıldıklarını belirten Kışanak, asıl karar vericilerin devletlerin büyükelçileri olduğunu söyledi.

'TÜRKİYE'NİN YANITLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'
UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin 27 Haziran'da Fransa'da yaptığı hazırlık toplantısında Sur'a ilişkin hazırladığı karar taslağını da değinen Kışanak, UNESCO'nun Sur'un durumunu takip ettiğini kaydederek, bunu gerçekleştirilen toplantıda da yetkililer tarafından kendilerine aktarıldığını söyledi. Türkiye'nin UNESCO'ya 11 Mayıs günü gönderdiği yanıtların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Kışanak, yanıtların geç verilmesinin Sur'da yaşananları UNESCO'dan saklamak şeklinde yorumladı.

'TÜRKİYE NEDEN ÇEKİNİYOR'
Oturumda Sur'un durumunun gündeme getirilmemesine ilişkin de konuşan Kışanak, şunları söyledi: "Bu toplantının ev sahibi Türkiye. Neden bu konunun tartışılmasından çekiniyor. Konuşalım ve diğer üye ülkelerinde ne düşüncesi varsa söylesin dedik. İşte 'Bu bizim iç sorunumuz, dünyanın gözü önünde tartışmayalım, biz zaten gereken her şeyi yapacağız, biz UNESCO kriterlerine bağlıyız' yaklaşımı içerisindeler."

Kışanak, UNESCO'nun yıkımlar karşısındaki tutumunu, "Devlet politikaları bir yerde belirleyici olduğu için istenilen sonuçlar elde edilemiyor. Onun için karşı forumlarının, gençlik forumlarının çok büyük önemi var" dedi. Kışanak, UNESCO üzerindeki kamuoyu baskısının devam etmesi gerektiğini de dile getirdi. (DİHA)

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti