Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.04.16   #1
Aleviyolu
Aleviyolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2015
Nereden: istanbul
Mesajlar: 39
Rep Puani : 20
Talking Kendisini Caferi sanan Aleviler


İyi akşamlar tüm alevi canlara selam olsun
bugün deyineceğim konu Caferileştirme/Şiileştirme sürecidir
Geçenlerde öz ve öz amcamdan duyduğumu göre amcam maşalah kendi söylemiyle "imam alinin caferi" mezhebindenmiş .
Sözde bu amcam "çok kitap okumuş" , "kendisini çok geliştirmiş" ve kendi deyimine göre "alevilik islamın özüymüş" .. bunun üstüne birde alevi olmayan "ahmed yesevi alevileri orta asyadan getirmiş" tabi okuduğu kitablara inanarak alevilerin orta asyadan geldiğini iddia eden amcam türkçeyi ilkokulda öğrendiğinide inkar etmiyor
Alıntı:
Bakınız = Kendi içinde çelişmek

VE benzeri masallar işte .. şunu belirteyim ; OKUDUĞU KİTAPLARDA BÖYLE YAZIYORMUŞ . tabi benim saf amcamda hiç sorgulamadan inanmakta bir numaradır.
bunlara karşın bilgilendirmeye başlayayım
1- ahmed yesevi alevi falan değildir , orta asya meselesine gelince orta asyada alevi yok , alevilerin orta asyadan gelmesi imkansız.
tabi türkçü-islamcı kesim aleviliği etno dinsel arındırma polikitasıyla bu tür terimleri üretip , kitaplar çıkarıp bu asimile politikasına devam edecektir (böyle yapmalarının amacı kürtten alevi olmaz terimini kanıtlamak ve aleviliği yozlaştırmaktır)
2- caferi ve alevi arasında milyonlarca fark var yav amca sen suudi arabistanda 10 yıl yaşadın diye hiçmi aleviliği bilmiyorsun caferi nerde alevi nerde . caferiler cem yapmaz deyiş yoktur ocak yoktur aşiret yoktur bilmiyormusun caferiliğin müzikli ibadeti reddettiğini ..
3- yav bari alevilik islamdır desende inansak ama "islamın özüdür" lafı neye göre söyleniyor onu anlamadımm namaz yok oruç yok müzikli ibadet var güneşi mesken edinmek var ziyaretler var çeşitli bölgelerin kutsal mekan ilan edilmesi var neye göre islamın özü oluyor alevilik ?
tabi amcam bunu açıklayamaz ..
bu konuşmada böyle son bulur
Sponsor Reklamlar


Konu Aleviyolu tarafından (21.04.16 Saat 02:03 ) değiştirilmiştir.
Aleviyolu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti