Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.06.15   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevi Örgütleri Madımak Katliamını Anmak İçin Kadıköy’de Miting Düzenleyecek


Alevİler adalet İstİyor

Sivas Katliamı’nda yakılan 33 can, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz’da Sêwaz’ta yapılacak eyleme herkesi çağırdı. Sêwaz katliamında yaşamını yitiren 33 kişi, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz günü Sêwaz’ta olacaklarını açıkladı
HABER MERKEZİ- Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak üzere Sêwaz’a giden aydın, sanatçı ve Alevilere yönelik 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen katliam bu yıl da protesto edilecek. Katliamda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için 2 Temmuz Perşembe günü katliamın yaşandığı Sêwaz’ta Madımak Oteli önünde binlerce kişi bir araya gelecek. Ankara, İzmir ve Adana’da yapılan açıklamalarda anma etkinliğine katılım çağrısında bulunulurken, HDP İzmir Milletvekili ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin eski başkanı Müslüm Doğan, katliamın yıl dönümünde Sêwaz’taki eyleme katılım çağrısı yaptı.
Doğan, “2 Temmuz 1993’te insanlık düşmanı barbarlar tarafından 33 canımızın diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Alevi toplumunun ve demokrasi güçlerinin 22 yıldır adalet arayışı bitmek bilmedi. Yakılan canlarımızın yakınlarının adalet arayışıyla Alevi toplumunun daha fazla demokrasi ve eşit vatandaşlık talepleri zaman içinde tek talep haline geldi” dedi.
‘Aynı zihniyet Kobanê’de’
Sêwaz’ı yakan zihniyetin 1915 yılında bu toprakların kadim halklarından olan Ermenileri katleden zihniyet olduğuna dikkat çeken Doğan, “Sivas’ta yakanlar 1938’de Dersim’i bombalayanlardır aynı zamanda. Biz bu zihniyeti 1980 öncesi Maraş’ta, Çorum’da Malatya’da da tanımıştık. 1980 sonrası Gazi Mahallesi’nde Alevilere saldıranlar da aslında aynı kişilerdi. Alevilere düşman olan bu zihniyet Kürdistan’ı da yıllardır kan gölüne çevirenlerdir. Sivas ile Roboski’nin aslında bir farkı yoktur. Bugün aynı zihniyet bir kez de Kobanê’de insanlığın karşısına çıkmıştır. Sivas’ı yakanların avukatlığını yapanların kurduğu iktidar yıllar sonra sivilleri bile acımasızca öldüren DAİŞ’e açıkça yardım etmektedir” ifadelerini kullandı. Doğan, Sêwaz Katliamı’nın yıldönümü için bütün demokrasi güçlerini Sêwaz’a davet etti.
Katliam ateşi sönmedi
Adana Alevi Platformu üyeleri de Sêwaz katliamının yıldönümünde yapılacak anma etkinliğine katılım çağrısında bulundu. Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Ali Topacık, “Aleviler olarak insanım diyen herkesi bu katliam ve insanlık dışı uygulamalara karşı birlik olmaya çağırıyoruz” dedi. Katliama karışmış olan tüm devlet yetkililerinin yargılanması gerektiğini söyleyen Topacık, “Adil bir yargılama yapılmadıkça, Madımak Oteli utanç müzesine dönüştürülmedikçe, otelin girişindeki anı listesinden 2 caninin adı çıkarılmadıkça, 2 Temmuz’da yakılan katliam ateşi sönmeyecektir” dedi. 2 Temmuz’da Sêwaz’ta olacaklarını söyleyen Topacık, 1 Temmuz akşamı saat 23.00’da Uğur Mumcu Meydanı’ndan otobüslerle hareket edeceklerini duyurarak, kent sakinlerini anmaya davet etti.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti