Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01.03.15   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Yaşar Kemal'i kaybettik

ANASAYFA / KÜLTÜR - SANAT 1 Mart 2015 / Pazar

Hangisi Yaşar Kemal

hangisi İnce Memed!

BURHAN SÖNMEZ
Herkes iyi tanır. Yeni bir şey söylemeye gerek yok onun hakkında. İki sözcük yeter: Yaşar Kemal.
Öldüğünde kaç yazara böyle bir şan nasip olur?
Yazdığı gibi yaşadı. Söylediği sözün ardından koştu. Hiç kimsenin önünde boyun eğmedi, kendini yalnızca söze karşı sorumlu saydı.
Yetimlerin, kadınların, eşkiyaların, bir de kuşların, akdikenlerin ve karlı dağların efsanesini anlattı. Edebiyatında üç katmanı iç içe geçirdi: Doğa, toplum ve insan. Bunları birbirine bağladı.
Doksan yıllık ömrünün hasretiyle Kürtçe konuşurken, bazen romancı olduğuna hayıflanırdı. “Keşke okula gitmeseydim, o zaman büyük bir destan anlatıcı, bir halk ozanı olabilirdim,” dediğinde, onun romanlarıyla büyümüş bizleri şaşkınlığa boğardı. Sonra bizim şaşkınlığımıza gülerdi, bir masal kahramanı kadar gür sesi ve geniş çehresiyle.
Latin Amerika edebiyatıyla bütünleşmiş ama dünyanın pek çok yerinde boyvermiş olan “büyülü gerçekçi” anlatımı o daha yirminci yüzyılın ortalarında bu topraklara serpmişti. Bugün aramızdan göçüp giderken, bu yüzden, ardındaki herkesi büyülenmiş çocuklar gibi soluksuz bırakması boşuna değildi. O gider, kimse unutmazdı. Şiirde söylendiği gibi, kuş ölür, herkes uçuşu hatırlardı.
Onun büyüklüğü yalnızca yazarlığında değil, daima gençlerle bağ kurmasında, onları arayıp yanına çağırmasında ve Kaf Dağı’ndaki görkemli yuvasını herkese açmasındaydı. Halkın sözcüsü, sevgilisi ve toprak gibi güvenilen ismi olması boşuna değildi.
Yarattığı karakterlerin, kendisinden daha büyük olmasını başaran ender yazarlardandı. Anna Karenina Tolstoy’dan, Gregor Samsa Kafka’dan ve İnce Memed de Yaşar Kemal’den daha büyük bir yer edinirken, herkes karıştırırdı, hangisi Yaşar Kemal, hangisi İnce Memed’ti. Onları birbirinden ayırmak imkansızdı.
İktidarlar da ayırmadı. Her hükümet, her rejim ve her darbe onun üzerine gitti. O ise, sırtını dağlara ve sevdiği insanlara verdi, tıpkı yarattığı kahramanlar gibi.
Yurdumuzu yitirdik sanki. Atlarımız fırtınada yitti. Çocuklar gözyaşlarına boğuldu. Bütün bir halk yetim kaldı.
Yaşar Kemal bize sözünü ve İnce Memed’ini bıraktı.

İnce Memed ağayı öldürmeye gittiğinde, “Beni öldürmen neye yarar, bir ağa gider, yerine başka biri gelir,” demişti ağa. “Olsun,” diye karşılık vermişti İnce Memed, “benim yerime de başka bir İnce Memed gelir.”
O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler. Ve başka güzel insanlar yeni güzel atlarla çıkıp gelecekler.

Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti