Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23.04.14   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Biz vurulduk siz büyüyün kardeşim...


'Biz vurulduk,

siz büyüyün

kardeşim'Bugün 23 Nisan çocuk bayramı... Bayram dediğimize bakmayın elbet. Bu ülkede bayramını kutlayamayan çok çocuk var. Bu ülkede nasıl her bölgeye eşit hak ve adalet dağıtılmıyor ise, çocuklara da uygulanan eşit bir tavır ve hassasiyetten bahsetmek mümkün değil.


Okuyucu Modunu Aç Okuyucu Modu Kapat Yazıyı Büyüt: 12 14 16 18 20
RABİA YILMAZ / @rabiaylmaz
Bugün 23 Nisan çocuk bayramı... Bayram dediğimize bakmayın elbet. Bu ülkede bayramını kutlayamayan çok çocuk var. Bu ülkede nasıl her bölgeye eşit hak ve adalet dağıtılmıyor ise, çocuklara da uygulanan eşit bir tavır ve hassasiyetten bahsetmek mümkün değil. Devletin elini uzattığı ve hayatını almak aşamasında çocuk olduğunu unuttuğu çok isim var hafızalarda. Berkin Elvan devlet mekanizmalarının kurbanı olan ilk çocuk değil. Son 20 yıllık sürece göz attığımızda sistemin kana susamışlığı son olmayacağının da bir kanıtı niteliğinde.

Devletin sürekliliği ve gücünün devamlılığı adına bu ülkede çok insan öldü. Aynı zamanda çok da çocuk öldü. Ve o çocuklar, her zaman ya 7'sinde, ya 12'sinde ya da 15'inde... Evet bugün 'çocuk' bayramı... Çocukların çocuk olduğunun unutulduğu, örgüt üyesi ilan edildiği ve masumiyetlerinin yok sayılarak öldürüldüğü bir ülkede yine eşitsizliğin hakim olduğu bir bayram havası esiyor.

Hayatın farklı yüzlerini de görseler, bu dönemin çocukları tek şey istiyor aslında; barış. Çocuk aklında, yaşanan tüm katliamlar, birarada oynanmaya niyet edilen bir oyun ya da paylaşılan bir şeker ile çözüme ulaşmaya meyilli. Çünkü çocuklar oyun oynamak, şeker yemek ve bazen daha da zoru, sadece yaşamak isterler. Fakat bu masumane isteklerini ters düz eden devlet mekanizması gözünde sokakta olan ya da barışın adını söylemeyi bilen her çocuk aynıdır: 'Örgüt üyesi' Bu nedendendir ki öldürülmeyi hakedişleri, toprağa küçücük yaşta reva görülmeleri.

Bu ülkede çocuklar ya zırhlı araçların altında kalarak ölür, ya savaşın ortasındaki bir mayına basarak ölür, ya 12'sinde 13 kurşunla öldürülür ya da ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeği ile öldürülür.

Berkin Elvan, Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Sevcan Yavuz, Behzat Özen, Erkan Encü... Çocuk bayramını kutlamaları gereken yaşta devlet eliyle öldürülen çocuklardan sadece birkaçı…

Son 20 yılın 'devlet dersinde öldürülen çocuklar' listesi ise şu şekilde... Hiç unutulmasınlar diye:
birgün
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti