Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28.03.14   #59
özdemircan
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2014
Nereden: istanbul
Mesajlar: 7
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilikte Gusül Abdesti var mıdır


Sayın Pir Mehmet can kaynak istemeniz çok güzel ve çok mantıklı. Şuan sadece gusül abdestinin suyla alınmasına gerektiğine dair 8. İmamımızdan bir sözü naklediyorum.Kuran’da; “...cünüp iseniz temizlenin...” [Maide (5): 6] buyuruyor.

Sekizinci İmâm Ali Rızâ (as) boy abdesti ile ilgili bir sözünde şöyle buyuruyorlar; “İnsanın cünüp olduktan sonra gusletmesinin sebebi, bedeninde ve ruhsal durumu üzerinde oluşan kirlilik ve ağırlığın giderilmesi ve bedenen temiz, rûhen de rahat ve huzur içerisinde olunmasının sağlanmasıdır. Çünkü, cünüplükte bütün beden bu halden etkilenmektedir. Dolayısıyla, bedenin sadece cünüplüğe vesîle olan organının değil, tamâmının yıkanması gerekir. İdrar ve dışkı, meniden daha şiddetli necis oldukları halde, onları yaptıktan sonra gusletmek gerekmez. Bu, Allâh’ın, kullarına hem rahmeti ve merhametinin bir gereği, hem de bu iki halin insanda istek dışında ve çok sık olarak ortaya çıkmasından ötürüdür. Yüce Allâh kullarına zorluk ve meşakkat yüklememek için bu hallerde yalnızca abdest almalarını emretmiştir. Ki Allâh şöyle buyuruyor; “... Allâh sizin için kolaylık ister, güçlük istemez...” [Bakara (3): 185] Kaynak: Men lâ yahduruhul fakîh: c:1 sh: 44

Ehli Beyt’in seçkin İmâmlarından İmâm Ali Rız⠒nın da beyân ettikleri gibi, cünüplük ve benzeri hallerde boy abdesti almak Allâh’ın bir emri ve insanoğlunun faydasına bir uygulamadır.

Öyle ise; Ehli Beyt erkânına bağlı bir Alevi, her konuda olduğu gibi, bu konuda da; önce Kur’ân-ı Kerim’i ve Peygamber efendimizin uygulamalarını kendine örnek almalı, Ehli Beyt İmâmlarının (Oniki İmâm’lar) buyruklarına tabi olmalıdır.

Ayrıca Alevi canlarımız ölüye suyla gusul veriyorlarda, kendileri neden suyla gusul almasınlar?

Saygılarımla. Ayrıca Dabbe arkadaşıma da teşekkürlerimi sunarım.
Sponsor Reklamlar

özdemircan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti