Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27.03.14   #56
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Alevilikte Gusül Abdesti var mıdır

özdemircan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Canlar abdest varmı yokmu tartışmalarına baktım da bir sürü değişik fikir gördüm. Burada da kimsenin bir ölçüyü ele almadığını gördüm. Mesela biz ibadette kimi ölçü alırız. Eğer ortak ölçü aldığımız bir şey varsa niye ayrı fikirlerdeyiz.

Sünniler örneğin Hanifiler gusulde veya abdestte ölçü olarak Ebu Hanifeye uyarlar. Hangi sünniye abdesti sorsanız size bir cevap verirler. Çünkü ölçü aldıkları tek kişi vardır. Onlara göre Ebu Hanife Peygamberi ve ibadetleri herkesten daha iyi bilir v.s.

Bize göre ise Ebu Hanife veya Şafiilerin imamı İmam Şafii peygamberi hiç görmemiştir. Peygamberi ve ibadetlerini, İslamı en iyi peygamberin ev halkı yani Ehli Beyt'i bilir. İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin ve İmam Hüseyinin oğlu İmam Zeynul Abidin onun oğlu İmam Muhammed bagır, onun oğlu İmam Caferi Sadık ve sırasıyla 12 imam.

O halde abdest nasıl alınır sorusunun cevabını Ehl-i Beyt' götürmemiz lazım. Bizim inancımız ve ölçümüz bu.

12 İmama göre gusul abdesti şöyledir.

Önce baş ve boyun yıkanır. Daha sonra vücudumuzun sağ tarafı, sonra da sol tarafı yıkanır. Kadın canlarımız da hastalıktan çıktıktan sonra yine aynı şekilde gusul abdestlerini alırlar.

Erkeğin kadına deymesi abdesti bozmaz.

Kaynak alabilirmiyim???
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti