Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.01.14   #7
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 46
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Alevilik tartışmaları ve "art niyet"


kontratak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
5 yıl olmuş sorun çözülmemiş deniliyor şimdi olayın bir tarafında diyelim devlet var diğer tarafında Abf var .Devlettin zihniyeti hangi parti olsada aynı o halde hem hak talebinde hem toplumsal gelişmişlik açısından Farklılığı Alevi kurum yönetilerinin göstermesi gerekir ama bakıyoruz 20 senedir Alevi dernek örgütlenmesi olduğunu anlaşılırsa 20 senede hiç bir şeyi beceremedikleri ortadır vede hep aynı insanlar piyasadadır.O halde Ali Balkız fevzi gümüş gibi dini imanı chp den milletvekili olmak olanların bu kurumlardan def edilmesiyle ve ardından bu yola kendini vakfendenlerin yerine getirilmesiyle bu denklem bozulur.Yoksa Alevilerin talebi cemevleri yasal statüye sahip olsun zorunlu din dersi kaldırılsın biz başka bir istemiyoruz gibi bir söylev son derece basiretsiz bir kalıyor.BU ülkede sünniler diyanetten imam hatibe ilahiyata din derslerine hastanede cezaevinde mezarlıklarda yurt dışı din ateşeliklerinde hangi haklara ve kadrolara sahipse hangi desteği maddi olarak alıyorlarasa bzim talebimizde odur.2. zorunlu din dersi kalksın seçmeli olsun iyide sünni öğreci din dersi aldığında senin öğrencin okul bahçesinde boş boş oturacak mı sen alevilik dersi talep edeceksin ki eşitlik sağlansın.Yani dede veya hoca cenazde veya mezardaki diğer senelik anma mersimlerinde dua okuduktan sonra el fatiha der işte o el fatihayı babamız anamız değil din derslerinde ezberletilen dualardan öğrendik böylede realiteler var.HAtta ve hatta bizim ileriki dönemlerde cenaze ve kuran okumayla ilgili hizmetlerimizi seçmeli kuran dersine gödnerilen öğrenciler karşılaycak bunların işin ironik tarafı ama hayatın gerçekleri.Onun için Aleviler adına çıkıp konuşup Alevi öğretisiyle alakası olmayanları başımızdan DEf edersek bizim önümüz çok açık.Bismillahirrahmanirrahim.

Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în, İhdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.


(Manası)

« Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü'nün sahibi olan Allah'a mahsustur. (Allahım!)
Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.


ölü ile uzaktan yakından alakası olmayan fatiha suresi neden mezarlıkta okunur?????çocuğunuza evde dua öğretebilirsiniz ama matametik!!!! öğretebilirmisiniz???bir diyoruzki zorunlu dindersi kalksın!!! manasıda şudur...nasılki öğrenci seçmeli ek ders.alabiliyorise öğrenmek isteyen şeçmeli dindersinede girebilir....
Sponsor Reklamlar

__________________
Banaz Yaylasından Kerbelaya Kar Götürsün Turnalar
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti