Konu: namaz
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06.12.13   #7
kalendercan
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2013
Nereden: ankara
Mesajlar: 20
Rep Puani : 20
Standart Cevap: namaz


KRİSTAL CAN YAZMIŞ
Allah kutupları bilmiyormuydu. bunun cevabı çok basit namaz diye bir şey yoktu ki tanrıda kutupları es geçmiş olsun. namaz arapların önceki dinlerinden kalma bir rütüeldi alıntı

SEVGİLİ CANLAR
Uzun yıllar kuranda namaz varmı yokmu ? sorusuna nacizhane kendimce hep cevap aradım .(1977 den beride zaman zaman namaz kıldım) .tüm internet sitelerindeki namaz konularında yapılan tartışmaları okudum ve okuduklarımdan sonuç almağa çalıştım 2010 yılından bu güne kadar namaz konusundaki benim tespit edebildiğim görüşler kısaca şöyledir.

Ehlisünnet vel cemaatın içinden bazı ulemalar 5 vakit namazın miracda verildiğine inanıyorlar
. Ehli sünnetin seçkin bazı uleması ise sayın Süleyman ateş hocada dahil kuranda namaz 3 vakittir. Tezini savunuyor.bu vakitler ; sabah ,akşam ve yatsı
Ehlisünnetin içinden çıkan çok az anti kapitalist hanif uleması ise kuranda var olan ibadetin salat olduğunu bu salatın ise eğitim ,öğretim ,vahy ezberleme , ve islamın yaşatılmasının mali destek olduğunu kuran vahylerinin (salatın) insanlara öğretilmesi için yapılan sabah ve akşam salatları olduğunu,
gece teheccüt namazının ise hz peygamberin yapması gereken bir ibadet olduğunu .İki cihan güneşi sevgili peygamberimizin 632 de hakka yürümesi ile ayetin görevini tamamladığını ileri sürmektedirler.

Biz Aleviler ise cemlerimizde pir huzuruna sorgulanmak için çıktığımız zaman iki rekat halka namazı kılmaktayız..
Aleviler 5 vakit namaz yerine tüm yaşamlarının salat olduğunu savunarak ,Kuranı okuyup Allahı zikretmenin en büyük ibadet olduğuna inanmaktadırlar.
Namaz ibadeti zaten islamdan önceki putperes ibadetlerinde var olduğu bilinir.Namaz islama sevgili peygamberimiz İki cihan güneşi .Hz Muhammed Mustafa aleyhisselamın ilk ortaya çıkardığı bir ibadet şekli olmadığı bilinmektedir.
Namaz ibadeti günümüz sünni islamında sarsılmaz bir yere ulaştırılmıştır.Kuranı okuyup anlama ,düşünme ve uygulanması yerine, yalnız günde herkesin 5 vakit namaz kılması şiddetle benimsetilmiş olup namaz kıldın mı tamam Müslümansın anlayışı hakim oldurulmuştur..
Anti kapitalist düşünceli ulemanın hanifleri ise; islamı şu şekilde yorumlamakta.
. SALAT: KURANIN KENDİSİDİR.
KURANDA KIYAM ;DİNİ (ALLAHIN YASASINI) TEŞVİK ETMEK AYAĞA KALDIRMAK
KURANDA RUKU ;DİNİ KABUL ETMEK İKRAR VERMEK .YAŞATMAK
KURANDA SECDE ;DİNİN KURANDAKİ ANLATIMLARIN UYGULANMASIDIR (alıntı )
Günümüz hanif ulemasının yorumu budur.
Ehlisünnet haniflerin bu açıklamasını asla kabul etmemektedir. O zaman iki cihan güneşi sevgili peygamberimiz hz muhammed mustafa aleyhisselam kuranı inananlara hangi vakitlerde okuttu ve yazdırıp ezberletti soruna cevap verilmelidir.öğle vakti ve ikindi vakti Mekke ve medinenin çok sıcak olması nedeni ile istirahatle ve uyku ile geçirildiğini biliyoruz.
Allahın selamı tüm canların üzerine olsun sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar


Konu kalendercan tarafından (07.12.13 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.
kalendercan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti