Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28.11.13   #26
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: DEMOKRATİK çözüm için MÜCADELE.!!!.


Roboskîli aileler adalet istiyorİlgili Haberler

Etiketler

Roboskili aileler - dava - Roboski katliamı - Tahir Elçi - Meral Danış Beştaş - Diyarbakır Barosu -

Roboski katliamının 100'üncü haftasında Roboskili aileler Diyarbakır Barosu’nda basın toplantısı düzenledi. Roboskili aileler, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve avukatların katıldığı toplantıda Roboski soruşturmasının askeri savcılıktan alınarak sivil savcılara verilmesi talep edildi.

‘20 YIL SONRA MI YARGILAYACAKSINIZ?’


Toplantıda konuşan Baro Başkanı Tahir Elçi, “Katliamın failleri adli ve idari makamlar tarafından hızlı şekilde adalet önüne çıkarılmalıydı. Bu hem kendi yasalarımızın hem de insan hakları yasalarının gereğiydi ama yapılmadı” diye konuştu. Aradan iki yıl geçmesine rağmen katliamın faillerinin adaletten kaçırıldığını vurgulayan Elçi, “90’lı yıllarda da savaş uçakları köyleri bombaladı onlarca insan öldü, faili meçhuller oldu bu katliamlar 20 yıl soruşturulamadı ve dosyaları raflarda bekliyor” dedi. 1994 yılında bombalanan Kuşkonar ve Koçağı köylerini hatırlatan Elçi, “Bu köyler hakkında 20 yıl sonra dava açılabilmiştir. AİHM bu köylerle ilgili bombalama faaliyetini gösterenlerin yargılanmasını hükmetti ve Türkiye’yi suçlu buldu” diye konuştu. Bu kararın Roboski katliamının nasıl soruşturulması gerektiğine ilişkin kılavuz olduğunu dile getiren Elçi, “Kamuoyunun Roboski katliamı da 20 yıl sonra soruşturulacak kaygısı var” sözlerini kullandı.

‘DEMOKRATİK ÜLKELERDE DOSYA SİVİL SAVCILARINDIR’


Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde 34 sivil insanın ölümüne ilişkin soruşturmanın askeri savcılığa havale edilemeyeceğini ifade eden Elçi, askeri makamların sorumlu olduğu katliamda askeri savcılığın objektif davranmasının mümkün olmadığını söyledi. Dosyanın sivil savcılara iade edilmesini talep ettiklerini aktaran Elçi şöyle dedi; “Uçuş faaliyetini gerçekleştiren pilotların, emri veren komutanların ve ilgili tüm yetkililerin ifadelerinin alınarak, adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz.”

‘HÜKÜMET KATİLLERİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYOR’

Roboski aileleri adına basın açıklamasını okuyan Veli Encü, katliamın sorumluları adalet önüne çıkarılana kadar susmayacaklarını söyledi. Hükümetin adalet taleplerine sessiz kaldığının altını çizen Encü, “Bununla yetinmeyen hükümet bizleri haklı mücadelemizden yıldırmak için elinden gelen tüm kirli uygulamaları seferber etmiş durumdadır” sözlerini kullandı. İktidarın her türlü aracı Roboski katliamını meşturulaştırmak için kullandığını aktaran Encü, iktidarın belli olan failleri gizlemek, korumak için uğraştığını dile getirdi. İkinci yılında ilerlemeyen Roboski dosyasının askeri savcılığa verilmesine de tepki gösteren Encü, “Dosya askeri makamlara verildikten sonra mağdur ailelerine bilgi verilmiyor bu da adalet beklentilerimizi günden güne sarsıyor” dedi.
(Diyarbakır/EVRENSEL)


www.evrensel.net
------------------------------
BİR TARAFTAN ÜLKESİNDE,
BİR ALIŞ VERİŞ MERKEZİNİN,
ÇATISI ÇÖKTÜĞÜ İÇİN İSTİFA EDEN
UKRAYNA BAŞBAKANI
DİĞER TARAFTA,
ÜLKESİNDE ROBOSKİ VE REYHANLI GİBİ,
KATLİAMLARIN OLDUĞU ÜLKEMİZİN,
SÖZDE DİNDAR ÖZDE YOBAZ BAŞBAKANI.
İSTİFA ERDEMMİDİR.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti