Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23.11.13   #26
kalendercan
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Elazığ KORUK köyü CEMEVİ...

" BİLGEYOL" yazmış

sevgili kalender can,

yazımınızı okudum en dikkat çekici olanı cem törenlerine semazen koymaları bu Aleviliğin özünü asimile amacı teşkil etmektedir,

ve son dönemlerde bu vakfın başkanı fetullah gülen projesiylede asimile mimarı olduğunu pekiştirdi ve bu konuda eleştirilerimiz sürecektir,

cemevlerinde ibadet şekilleri yöresel farklılıklarda olsa aynı amacı gütmektedir bunları normal karşılamakla beraber,

ön yargılı olamamak gerekir.

koruk köyü cemevi giriş üzerine iki kat yapılmıştır,

morg ve defin hizmetleri verilen giriş katı,

kütüphane ve semah eğitimi ve dede odası olarak planlanmış olmakla beraber,

misafir odasıda bulunmaktadır,

üst kattada cem töreninin yapıldığı kolonsuz cem yapma alnı vardır burada sandelye olmamakla beraber,

halı kilim serilmektedir,

fakat burda size katılmadığım bir nokta var sandelyede ibadete karşı oluşunuzu anlayamadım,

hakka niyaz olmanın yeri şekli olmaz,

aleviler gök kubbenin altını ibadet hane olarak kabul eder ibadetini eder,

ve ibadetlerini şekilcileştirmemeliler.

birde neredeyse semahın folklöre sokulduğu ortamlar oluyor buna temelde karşıyız,

semah sırf cemlerde yapılır rızalık alıp hakla bütünleşillen andır birde kamil insanlar döner reklamı olmaz.sevgilerle

Sevgili bilgeyol

koruk cem evi ve genel cem evleri nile ilgili yazıma verdiğiniz Nazikane cevabınız için teşekkür ederim. içtenlikle kendi görüşlerinizi yansıtmışsınız.
yanlız konuk köyü cem evinin meydan evinde OCAK olup olmadığını belirtmemişsiniz.
benim en çok üzerinde durduğum Alevilikle ilgili çok hassas konuların başında gelen çok konu var fakat ben kısaca iki konuyu açıklamak isterim

birincisi asla meydan evinde ocak yoksa o cem evi olamaz Kızılbaşlıkta olamaz Alevilikte .

ikinci konu cem evlerinin meydan evinin sandelye ile donatılması kesinlikle konmamalı .anadoluda halı kilim ve minderlerle donatılmıştır. Ve donatılmaktadır.tüm cem evleri için yapılması gerekende budur.

Sandalye konusunda bana katılmadığınızı yazmışınız.neden ?

Alevilikte hakka niyazda turab (toprak olmak )vardır.yolumuz kıldan ince .kılıçtan keskin deriz .her isteğe göz yumulursa çığrından çıkar semaha semazen koydukları gibi,
cemde rahatlık yoktur.daima zikir vardır.çalışmadan para kazanılmaz ibadette öyledir eza çekeceğiz cefa çekeceğiz ve UMULUR Kİ HAKKIN ın rızasına kavuşacağız.sandalyede oturarak Alevilik yapılamaz belki yapabilirler ama nafiledir.

zaten oturanda bana göre .rahat edebilmek için kendilerini açındıran zavallıların güttüğü yol olarak görüyorum.günümüzde camilerdede bu sistem uygulanmaktadır.Camideki uygulama beni ilgilendirmez fakat Alevilik sisteminde bu konu benide sizide ilgilendirir.ve herkesin hassas olması gereken bir konudur.yapılmaması gerekir.

Allahın selamı tüm alevi canlara ve konuk köyü halkının HAK katında hizmetleri kabul olur inşallah. sağlıcakla kalınız .ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

kalendercan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti