Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12.11.13   #40
kalendercan
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Muharrem orucu ?

Sevgili bilgeyol can yazmış
Degerli kalendercan,

sakka(saka) duasını,
alevi sitelerinde alıntıladım bu konuda donanımlı bilgiye sahip olmamakla beraber bilgilendirme amaçlı alıntıdır.,
bilginize sunarım.

Sevgili bilgeyol can
sakka (saka) suyu duasını başka alevi sitelerden arayıp alıntı yaptığınızı yazmışsınız çok uzağa gitmenize gerek yoktu.çünkü sitemiz pir yolunda gerçek SAKKA SUYU duamızın yukarıda yazılı şekli ile 3 yıl önce yazılı olduğunu biliyorum
SEVGİLİ CANLAR
Anadoluda uyguladığımız sakka(saka ) suyu iki bölüm olarak uygulanmaktadır. genelde sakkacı birinci bölümde kuran ayetlerini okuduktan sonra SAD HAZARAN LANET OLSUN EY MÜNAFIK SENİN CANINA,mısrası ile başlamakta ve bazı sakkacılar bu bölümü kul himmet veya DEDEMOĞLU ‘nu yad ederek bitirmektedirler,
Sakka (saka ) mersiyeleri okuyup canlara suyu içirdikten sonra bu defa ikinci bölüm de ŞAH HATAYİ’nin
ALLAH ALLAH
DİN MUHAMED DİNİDİR
SALLİ ALA SEYYİDİNA
NAZİK CEMALİNE sözleri ile başlamaktadır. bu bölümde ise Şah hatayi sultan yad ediliyor.
Ben her iki bölümüde ŞAH HATAYİ SULTAN’ ‘ın adı ile yad ederek her iki bölümde okunan duanın ŞAH HATAYİ SULTAN’ ‘ın olduğu kanatindeyim çünkü birbirini tamamlıyan bir esedir.
kul himmetin ve dedemoğlunun sakka suyu duasında payı olmadıklarına inanıyorum.
Sakka suyunu 22 yıldır yaptığım araştırmalarda bundan 5o yıl ve daha önceki devirlerde gerçek sakka suyu duası yukarıda yazdığım tam şekli ile olmasada çok yakın şekli ile okunduğunu tespit ettim .Bu amaçla ŞAH HATAYİ SULTANA ait gerçek sakka suyu duamızı günümüz türkcesine en uygunu şekli ile çeviri ve düzenleme yaparak, alevi canların hizmetine sunduğuma inanıyorum.
Günümüzde okunan sakka suyu duaları yerine gerçek şah hatayi sultanın eserinin okunmasını ,ayrıca sakka suyu duasının cemlerde müsahipli bir can tarafından hizmetin yapılmasını tüm dedelerimizden diliyorum .aşkı niyazımla sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

Konu kalendercan tarafından (13.11.13 Saat 08:06 ) değiştirilmiştir.
kalendercan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti