Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28.10.13   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Muharrem orucu ?


12 İMAM (YASI MATHEM ORUCU)Oruç ibadeti bedensel olarak sağlıklı olan ve oruç tutmasına sağlık açısından engel olmayanların yapabileceği bir ibadettir. Yası Kerbela Orucu şekli, zahiri bir ibadet değil can ile Hak arasında batıni bir ibadettir. Aleviler Yası Kerbela Orucunda oruç açımını havanın kararması ile birlikte yaparlar. Derneklerimizde ve cemevlerimizde oruç açımı için Hak Lokması verilebilir. Oruç açımında Yolumuzun erkanını dedelerimiz yürütür. Bunun dışında gösterişe kaçmak, tören vb. yapmak Alevi inancında yoktur.


Yası Kerbela (Muharem) Orucu öncesinde Kerbela katliamında Yezit ve orduları tarafından katledilen 14 Çocuğa saygı ve yas anlamında üç günlük Masumu Paklar orucu tutulur.


Kerbela katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İmam Hüseyin ve 71 can zalimin karşısında adaletin, doğruluğun, insanüstü iradenin ve direnişin sembolüdür. Muaviye ile Şahı Merdan Ali, Yezit ile İmam Hüseyin arasındaki mücadele bir “İktidar kavgası” değildir. Bu mücadele mazlum ile zalimin insanlık değerleri için yaptığı mücadeledir. Zalim ve katil olan Muaviye ile Yezit, mazlum ve adil olan Şahı Merdan Ali ve İmam Hüseyin’dir.


Zalim ile mazlum arasındaki savaş insanlık tarihi boyunca süregeldi ve günümüzde de devam ediyor.Günümüzde inancımızı inkar edenler, inancımıza hakaret edenler Muaviye zihniyetinin devamıdırlar.Eşitlik, özgürlük, adalet gibi temel insani talepleri ihlal eden ve “Tek kimlik” yaratmaya çalışanlar karşısında yürüttüğümüz Laik, Demokratik Türkiye ve eşit Yurttaşlık Mücadelesi Şahı Merdan Ali’nin, Muaviye’ye; İmam Hüseyin’in, Yezit’e karşı verdiği mücadelenin aynısıdır.


Canlarımızın Yası Kerbela ve 12 İmamlar için tutacakları oruçların Hak Divanında makbul olması dileğiyle…

P.S.A.K.D GENEL MERKEZİ SİTESİ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti