Konu: Sirr-i faş
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27.10.13   #39
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Sirr-i faş


Hurufi metinler açısından 117 eser mevcut iken bunların 28 tanesi Türkçedir.
Bu bağlamda Bektaşilerin ikinci piri olan balım sultan bir nefesinde

İstivayı özler gözüm
Enel Hakk-ı söyler sözüm
Haber olduk Muhkamat'dan
Balım Nihan söyler Hakk'dan
Sabl-matanidir yüzüm
Mirasımız dar-dır bizim
Seçmeyiz zatı sıfattan
İrşadımız sırdır bizim.

kaynak:A.Gölpınarlı Alevi-Bektaşi şairleri s.23-24)

Yine Ottman baba ve onun tarikinden dalından gelen Akyazılı ibrahim, Muhiddin Abdal,Yemini Hurufi inançlarını Türkçe yaymakta olduklarını görmekteyiz.

...Azerbaycan ve İran 'dan Anadolu'ya yayılan Hurufilik M.S.9 ve 15 yüzyıllardan itibaren Arapca,Farça vaz geçip Türkçeyi kabul etmişlerdir. Nesimi bir divan tertib ederek"MUKADDİMATUL HAKA-IK"isimli eser"Türkçe"olarak kaleme alınan şiirler olarak karşımıza çıkmaktadır.(dönemin kullanılan Türkçesi ile)

Seyyid Nesiminin halifesi "Rafi-i Abdül Macid" Işk name ve Ahret-name" Türkçe kaleme alınmıştır.Yine küçük abdal ,kasim-ide Türkçe şiirler yazmışlardır.Derviş Mürteza 17. yüzyılda Cavidan-nameyi" Türkçeye çevirmiştir.(kynurr-i Yatim.A.G.)

Bu değişimin nedenlerini coğrafyadan yaşam ırk Siyasi-politik, nedenler olduğunu daha önceleri aktarmıştım.Keşke ALEVİWEB.sitesi çökmeseydi orada bu dokümanları tekrardan burada neşir ederdik.

Hurufiliğin mazlumların yanında olması onun yayılmasını ezilmiş cemiyetlerin sesi olması bakımından neden çok taraftarı topladığını da anlamamız adına bize bir ipucu vermesi gerekekmektedir.

Hurufilik harflerle bir oyun değil Tüm fıkraların- kuran nass-larını dönemin şartlarına göre yorumlama biçiminin (iştihad) şekli olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir.Erk bayrağını sallayan Diğerleri bunu yapınca oldu diye kabul etmek ,erkin neyi seçip neyi seçmediğini anlayışı ile az çok mürekkep yalamış aklı selimlerin analitik yaparak nasıl bir sonuç çıkaracağını bilmekteyim.

Türkçe YAZI DİLİ ile mevzular açarken çok alakasız gözüken " Arapça, farsca " kelimelerin burada ne işi var algısını düşünme yorma algısı olarak arz ettiğimi söyleyeyim.Çünkü oradaki kelime asılda cümle takiyye olup kelime "remiz" olarak alıp asıla "Temellük" etme olduğunu vurgulayayım.Dönemin aşıkları ozanları bu tarzı uygulamaları yapmışlardır.Anlaşılması ancak belli bir ölçü bilgiden sonra gerçekleşen küçük bir sır niteliği taşıyan metinler manasız anlamsız olarak nitelenmesi de bizim nerede olduğumuzu neye nasıl baktığımızı göstermektedir. Bu mevzularda biraz daha özveri ve hoşgörü saygıya yer verilmelidir.

"Huruf-i aliyyat"(tanrının amacı sırları) anlayan bu günkü bilim medeniyet insanlık ilerlerken bizimde nerede olacağımız açıktır. Eğer ki "aleviler bektaşiler" bir "evrad"(dua-niyaz tanrıyla içten konuşma) edeceklerse bu birlik bütünlük içerisinde "CEM" olmaktan geçen bir dua olmalıdır.Yoksa "Huruf-i Aliyye"(elif-vav,ye)harfleri Tasavvufta eski metinlerde yaratma(alevilikte var olma hep olma doğma) fiilleri oyununu takiyyesini çok oynarız. Sırr-faş olmuştur.Bilgi insanlık paylaşım bölüşüm hoşgörü, erke ve sömürüye bir yumruk gibi olmadır.Sırr budur.
Artık ne "Huruf-i sakile"(kalın sesli harfler),Ne Huruf-i şemsiyye (Kendinden önce gelen harflarde okunmayan harfler),nede,Huruf-i Zevlakiyye(dil dudak sesleri),nede Hurufi sakine(sakin harfler) ihtiyaç duymadan.Kendimiz olmalıyız.
Bir geleneği sürdüren(ekol) kendini özgürce ifade edebilmektedir.Büyük acılar çekerek aşağılanmalar yakılmaları, sürülmeler bitmiştir. Amacta tüm ezilen halklar birleşmeli eşit hakk hukuk adalet ve diğer insana dair ne varsa paylaşılması gereğini de tüm hurufat-ı(alfabeyi)kullanarak seslerle(retorik) anlatılmalıdır.Ey İnsanlık ve ey' sömüren zalim insanlık Edirne'den Hakkariy'ye Mürteci olanlarla,medeni olanlar arasında(dilleri ile dinleri) arasına sıkışmış olan beyinlere uyanmaları gerektiğini bunun bir ilahi doğa-Tanrı emri olduğunu hatırlatma zamanıdır...
devam edeceğiz...
Sponsor Reklamlar


Konu HURUFİCAN tarafından (27.10.13 Saat 16:37 ) değiştirilmiştir.
HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti