Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30.09.13   #5
Anasır
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2013
Nereden: Rıza Şehri
Mesajlar: 10
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Tuncel Kurtiz :Alevi Köyüne Gömün Beni


Muhtemelen bu ülkenin aydınlık yüzleri sıralıyorlar twetterden demirden leblebileri yemeyi unutarak, dilin kemiği yok ya, zehir zemberek ve bazıları utanç duyuyorlarmış…Bir çırpıda nasıl da silebiliyorlar tüm değerleri…durup bir düşünmüyorlar bile…hele bir soluklanın hele bir düşünün neden, niçin ???

Asıl utanç nedir biliyor musun?? Ne büyük ustayı, ne de Tahtakuşlar köyünü, nede Çamlıbel köyünü köylüsünü hiç bilmemek, tanımamak ve anlamamak… ne diyorduk anlayış = sevgi… anlamadan ne büyük usta, ne Alevilik, ne Aleviler kısacası insan-evren hiç bir şey sevilemez.


Tahtakuşlar köyü bildiğim kadarıyla kendilerince buldukları yöntemlerle inançlarını değerlerini yozlaşmadan korumaya, kollamaya, savunmaya çalışıyorlar…Güzel insanlar… 30-40 yıldır birlikte muhabbet eyledikleri Değerli Ali EKber Çiçek’i kendilerinden bilmişler, ölümü ile ilgili tüm sorumlulukları daha sağlığında birlikte konuşarak üstlenmişlerdi…. Öylede oldu.
Bütün köyün her ferdi seferber olmuştu… her kapıdan uzatılan ayranlar güneşten terden ferahlarken ,cömertlikleri kalplerimize yazılmıştı…


Büyük ustaya en büyük saygısızlık nedir biliyor musunuz??? Yıllardır yaşadığı Çamlıbel köyü yerine Tahtakuşlar köyüne gömülmek istese, köylülerle bu düşüncesini paylaşır ve rızalığını alırdı… Bunu yapabilecek kadar insana, kültüre saygıda-sevgide-insanları anlamakta kusur etmeyecek, emri vaki oldu bittiye getirmeyecek kadar yüce gönüllü olduğunu düşünemeyecek kadar popülizmin kurbanı olmuş bizlere vah ki ne vah….

Ya yıllardır birlikte yaşadığı köylüye ne diyecekti… sizlerle muhabbet eyledik birlikte yaşadık, yüzyüze baktık ben ölürsem komşu köye gömün…son dakika golü gibi…şaka gibi….Niye???

Nelerde düşünüp yakıştırdık Ustaya, yokluğunun ilk saatlerinden.. Köylülerle karşı karşıya getirmek yetmedi birde Alevilikle-Sünnilikle….Doğruya Edremit’ten bir heyet çıkmış ikna etme heyeti…Güler misin ağlar mısın?? Ah popülizm sen nelere kadirsin…Yetmedi birde Tahtakuşlar köyünü sileceğiz coğrafyadan inançlarından değerlerinden.. Öyleye Kireman katibi olduk birden yazıyoruz işte...Parmaklar klavyede habire yazıyoruz fırsat geldi işte… Hoşgörü inanç farklılıkları sunturlusundan ortalıkta…

Oysa onların dilleri ne bizim gibi uzun, ne bizim gibi çatallı, ne de bizim gibi kemiksiz hertarafa dönmüyor…Gönül dili, ile konuşuyorlar…Kardeşim bizim böyle bir vasiyetten haberimiz yok…. Öyle ya onlar gerçekten büyük ustayı biliyor seviyorlar böyle bir vasiyeti olsa konuşurdu her iki köylü insanlarıyla hepsinin razılığını alırdı… Başkalarının ikna heyetine gerek yoktu…Ne yaşadığı köyü ne komşu köyü sıkıntıya düşürmezdi…Gönül dillerini yitirmemiş, popülizme kucak açmamış Tahtakuşlar köyü ve Çamlıbel köylülerinin birbirlerinin gönüllerini okuyarak popülizmin batağına saplanmış bizlere dik duruşları ile karşılıklı dayanışmaları ile verdikleri ders için elimden gelen sadece sonsuz teşekkürlerim ile bu yazıyı yazmak ..

Mesele, Tuncel Kurtiz topluma mal olmuş büyük usta, sizin köye gömülmesi ne büyük avantaj demek değil, mesele Topluma mal olmuş büyük ustanın ne yapıp yapmayacağını bilmekte…mesele yokluğunda paye peşinde koşmakta değil, …Mesele büyük ustanın insanları anlamaktaki ustalığına inanarak, anlayarak sevebilmekte.. Ona saygıda kusur etmemek için onun yerine koyup düşünebilmekte…
Mesele popülist yaklaşımlarla pragmatizmin batağına saplanıp fırsatları değerlendirebilmekte değil, tepkilerin olacağını bilerek dik durabilmekte… Büyük ustaya saygı budur…Sevgide saygıda biliriz ki çoktandır özden ayrı düşmüş dil işi değil, gönül işi…

Büyük usta giderken vesile olduğun son dersten umarım hep birlikte doğru sonuçlar çıkarırız…
Devrin daim olsun

Rıza ile..
Sponsor Reklamlar

Anasır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti