Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.09.13   #73
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Soru: Semah Bir Zikir Çeşidi Midir?

Mehman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hoş benim umrumda değil şahsen sizin namaz kılıp kılmamanız... Bunu Aleviliğe mal etmeniz beni ilgilendirir...

Alevilik adina ahkam kesen bu arkadasin ilk mesajina bir göz atalim.

Mehman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar, Aleviliği hep merak etmişimdir. Konuları okurken şu soru aklıma geldi. Alevilikteki semah bir çeşit zikir midir? Hani çeşitli tarikatlar da Alevi ibadetleri gibi ibadet yapıyorlar. Siz Alevilerin yaptığı cem ibadeti ile bu çeşit ibadetler arasında ne gibi farklılıklar var acaba?

O ibadete yaklaşımları da bu tarikatların, Alevilerle aynı. Fakat onlar farzları da tatbik ediyorlar. Mevlana'nın semazenleri gibi, "bir ayağım şeriatte" yaklaşımıyla düşünüyorlar zannediyorum. Fakat siz, farzları terk ediyorsunuz, sadece tarikat zikrini eda ediyorsunuz zannediyorum. Bunun da sebebini merak ediyorum.

İlgiliniz için teşekkür ederim.

Yukardaki satirlarda görüldügü gibi Anadolu Aleviligi ile ilgili tek satir yok. Siz Aleviler asagi, siz aleviler yukari. Yani kendisini Alevilerden saymiyor.

Tutmus birde namaz kilmamanizi alevilige maledemezsiniz diye Alevilik adina ahkam kesmeye kalkiyor. Yezitler ne zamandan beri Aleviler adina ahkam keser oldu deyince de küplere biniyor....
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti