Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.09.13   #13
Mehman
Banned
Banned Users
Nereden: Yenibosna
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Soru: Semah Bir Zikir Çeşidi Midir?

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hangi farzlari terketmisiz güzel kardesim?

Allah adam öldürmeyin, bir kisiyi öldüren tüm insanligi öldürmüstür diyor. Adammi öldürdük?
Hirsizlik yapilmamasini, kul hakkina tecavüz edilmemesini söylüyor. Milyonlarca insanin alin terini calip ibadethaneler acip, o insanlarin alin teriyle iftar sofralarimi kurduk?
Kadinlarin erkekler üzerinde haklari oldugunu söylüyor. Kadinlara hayvan muamelesimi yaptik.
Peygamberler arasinda ayrim yapmayin diyor. Hz.Muhammedi Allah´in habibimi ilan ettik.
Putlara dikili taslara tapmayin, onlardan medet ummayin diyor. Kara taslarin önünde secdeye kapanip sefaatmi umduk?

Hangi farzlari terketmisiz?

Maşallah. Çok güzel bir eleştiri bu namaz kılınca mümin olduğunu zannedenlere
Ben, şahsen, bazı Alevilerin, Alevileri eleştiren bir takım kimselerden daha çok müminlik sıfatlarıyla donanmış olduğunu görüyorum.

İnsanseverlik, dürüstlük, emanete riayet, kadınların haklarını bilmek, Rabbimizin erkeklere emanet ettiği kadınlara değer vermek, dikili taştan medet ummamak, Allah'ın mekanının insanı kamilin kalbi olduğunu bilmek... bunlar müminlik sıfatlarından

Fakat bir de tüm müslümanların yaptığı namaz, oruç, zekat, hacc ve kelimeyi şahadet var. Bunlar da yapılmazı farz olan ibadetler. Efendimiz, Ehli Beyt'i, arkadaşları, tabiin, tebeyi tabiin, o kadar kutup, evliya,asfiya hepsi bu farzları asla terk etmemişler. Mevlevi dervişlerinin sağlam olan yerden kalkmayan ayağı şeriate dayalı biliyorsunuzki.

Bu kadar müslüman yanlış mı yapıyor ki siz doğruyu yapıyorsunuz? Merak ettiğimden soruyorum. Sizi incitecek bir şey zöylüyorsam affedin lütfen. Fakat bana öyle geliyor ki tarikat ehli olduğunu söyleyen ve bu sebepler artık şeriatin farzlarına uymayan bir tek sizin meşrebiniz bulunuyor. Belki burada eksik düşünüyor olabilir misiniz? Tarikat makamına geçmeniz, cem etmeniz, semah dönmeniz, sizden şeriat makamının yükümlülüklerini almaz ki? Tüm müslümanlar, Hanefi olsun, Şafi olsun, Caferi olsun, Zeydi olsun küçük farklılıklarına rağmen namaz kılıyor, oruç tutuyor ramazan ayında v.s.

"Tarikat makamına ulaşınca, şeriat makamının ibadetlerini yapmak gerekmez." diye düşünerek hareket ediyor gibi görünüyorsunuz. Peki bu düşünceyi hangi Alevi, Şii veya Sünni kaynakta okudunuz, bunu size kim söyledi?

Yanıtlarınız için teşekkür ederim
Sponsor Reklamlar

Mehman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti