Konu: Ali Evi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.09.09   #1
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Rep Puani : 20
Standart Ali Evi

Evet calar alevi kelimesinin nasıl türediğini biliyoruz dur büyük bir ihtimalle ali evi anlamına geldiğini. Peki sizce ali evinin önemi nedir. Neden ali evi denmiştir. Çünkü ehlibeyt kelimesi sünni müslümanlarca hz Muhammedin aile çevresi olarak algılansada bu gerçekte Hz. Ali'nin aile çevresi yani Hz. Fatıma anamız Hz.Hüseyin ve Hz. Hasan'ı içne alan bir terimdir. Yani o kadar hakkımız yenliyo eyvallah ama bizim ehlibeyt diye tarif ettiğimiz Ali ve Ali sülalesine bile hitap şeklimiz değiştirilmeye ve farklı manalar yüklenmeye çalışılıyor. Burada alevi sünni ayrımı yapmak veya farklı düşüncelere yol açmak gibi bir düşüncem kesinlikle yok bu yanlış anlaşılmasın lütfen bizim inancımız bir dinden çok bir felsefi akımdır bana göre neden fiye soracak olursanız biz insana yatırım yapıyoruz. Mesela ateist geçinen bir çok elvi vardır ama iş kendi inançlarına gelince kesinlikle bir bilgiye sahiptir ve onu yerine getirmeye çalışır. Bunun sebebi aslında aleviliği bir inanç şeklinden ziyade bir felsefi akım olarak değerlendirmesidir. çünkü bizde yani alevilikte bir yaptırım yoktur. Kişi özgürdür. İnancını veya düşüncesini rahatça ifade edebilir. Yani herhangi bir baskı yoktur mecburiyet yoktur. İşte bunun içindşrki kimene göre bir dini inanç kimene göre bir felsefi akım olarak değerlendrilir alevilik ve bu durum bizim için bir gurur kaynağıdır canlar. Tamammen bir düşünsel yapıya inanıyoruz bu düşünsel yapıya belli kalıplar şeklinde inanıyoruz ama yorum yapma hakkımız var. İşte bu çok önemli neden çok önemli normalde din diye algıladığımız kavram sadece salt inanmayı emreder üstünde bir yorum yapamazsınız olanı olduğu gibi kabul etmek zorundasınız yani felsefi olarak dogmatiktir ama alevilikte bu yoktur canlar. Biz mantık çerçevesi içinde düşüncelerimizi ortaya koyduğumuz zaman bu dinsizdir diye yargılanmıyoruz bu çok önemli onun için alevilik ve aleviliği geliştirmek bizim elimizde diye düşünüyorum ben kişisel olarak aleviliği bir inançtan çok bir felsefi akım olarak değerlendirsemde temel kalıplarınada inanıyorum bunun sebebi yani benim bu düşüncem zaten aleviliğin temel düşüncesini ortaya koyuyor. Şimdi düşüncem belki bazı alevi canlar tarafından farklı algılanabilr ama ben şunu demek istiyorum alevi doğulmaz alevi olunur bunun nedenide alevilik batıl inanç yerine akla ve mantığa hizmet ettiği için alevilik adına düşünsel yönden kim olursa olsun akla yakın bir yorum ve fikir ortaya koyarsa benim için asıl alevi odur. Belki çok geniş bir yaklaşım oldu ama sonuçta benim düşüncem bu bütün canlara sevgiler eleştirilerinizi ve düşünsel mantığınızı açıklamanızı bekliyorum saygılar...
Sponsor Reklamlar

ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti