Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10.09.13   #1
adsizkowboy
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jun 2013
Nereden: Adsiz
Mesajlar: 347
Rep Puani : 0
Standart Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara TepkiAnkara Tuzluçayır’da yapılması planlan Cami- Cemevi-Aşevi’yle ilgili tartışmalar devam ediyor. Temel atma törenindeki protesto gösterileri ve polisin bunlara yönelik sert müdahalesi tartışmaları alevlendirdi. Proje, Alevi dedelerini de böldü. Anadolu Ajansı’na konuşan Alevi dedesi Seyit Derviş Tur, Cami-Cemevi projesinin Alevi- Sünni kardeşliğini pekiştirdiğini belirtti. Görüşüne başvurduğumuz Alevi dedelerinden Adıgüzel Erbaş ve Divani Baba ise bunun asimilasyon çalışması olduğunu savundu.


NE YAPARSAK YAPALIM ONLAR SOKAĞA ÇIKARLAR

Seyit Derviş Tur, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Alevi- Sünni kardeşliğini pekiştiren bir projedir. Protesto için sokağa çıkan canlarımız eski siyasetçilerdir. Bu eski siyasetçilerin çoğu şimdi derneklerimizin, federasyonlarımızın, vakıflarımızın başına geçtiler. Bunlar, Alevilerin bugüne kadar gelen hükümetlerle olsun bugünkü hükümetle olsun hiçbir zaman barışık olmasını istemezler.”

Tur, asimilasyon tartışmaları hakkında ise şu yorumda bulundu: “Ne yaparsanız yapın, iyilik ya da kötülük yapın bu insanlar yine sokağa çıkıp eleştirecekler. ‘Cami-Cemevi aynı yerde olsa Alevi inancı asimile olur’ diyorlar. Korkmasınlar, kimse Alevi inancını asimile edemez. Bunlar dönüp kendilerine bakarlarsa asimile olduklarını görecekler. Cem’e gelmiyor, Seyyd-i Saadet Evlad-ı Resul soyunu reddediyorsa bunlar zaten kendilerini asimile etmişlerdir. Alevi olmak için Aleviliğin kutsal değerlerini yaşamak gerekir. O kutsal değerlere önem vermeyen birinin ‘Aleviyim’ demesi laf olarak kalıyor.

Alintidir.
Sponsor Reklamlar

adsizkowboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti