Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09.09.13   #29
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İzzettin doğan ve Devlet ALEVİLİĞİ denen şey.


Her okula ibadethane geliyor!


Kırmızı Haber | 09 Eylül 2013 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Numaralı Haberler, Siyaset
M.E.B’in düzenlediği yeni Ortaöğretim Yönetmeliği, her okula ibadethane açıp, İmam Hatip Lisesi öğretmenlerini, mahallelere dini eğitim vermekle yetkili kılıyor.
Vatan Gazetesi’nden Kıvanç El’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlediği Ortaöğretim Yönetmeliği, lise sistemini sil baştan düzenleyip, tüm lise yönetmeliklerini birleştiriyor. Günlerdir sosyal medyada protesto edilen yönetmelik, eğitim kurumlarını dinselleştirme projesinin bir ayağı olarak görülüyor.

Her okula ibadethane

Tartışmalı maddelerden biri, yoruma açık bir biçimde düzenlenen “Talep olması halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekan ayrılabilir” ifadesinin bulunduğu 99. madde olarak belirtiliyor.
Bu maddeye göre, okullarda tüm dinlere ait ibadethanelerin açılması olası gözükürken, Bakanlık yetkilileri “Alevi öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde talep gelmesi halinde okul içinde ibadet yeri açılıp açılamayacağı” sorusuna, “Talep gelirse değerlendirilir” demekle yetindi.
Konuyla ilgili değerlendirme yapan eğitimci Alaattin Dinçer; “Herkes biliyor ki bu düzenleme her okula mescit anlamına gelir. Diğer dinlere ilişkin bir adım atılacağını sanmıyorum. Alevi vatandaşlar talep ettiğinde bir adım atılmayacaktır. Burada kriter ne olacak, kaç öğrenci talep ederse, nerede açılacak, hiçbir bilgi yok yönetmelikte. Tamamen ucu açık bir düzenleme” dedi
İmam Hatip Lisesi öğretmenleri mahalleleri de ‘eğitecek’ !
Yeni yönetmeliğin 86. maddesine göre; düzenleme ile İHL öğretmenleri mahalleyi gezerek, halkla ilişki kurma görevine tabi tutuldu. Yönetmelikte, “Anadolu imam-hatip ve imam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri gerek ders saatleri içerisinde, gerekse ders saatleri dışında olmak üzere öğrencilerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi için çevreyle ilişki kurmalarına rehberlik ederek mesleki uygulamalarının verimli olması yönünde çalışmalar yapar, dinî konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlere katılır” ifadeleri kullanıldı.
Bir önceki yönetmelikte ise; imam hatip öğretmenlerinin müftülük kontrolünde müftülerle beraber iş birliği yapacağı belirtiliyordu. Yeni yönetmeliğe göre, İHL öğretmenleri, kendi başlarına mahalleleri dini konularda ‘eğitebilecek’.
Cemaat öğrencilerine sınavsız geçiş hakkı
Yönetmeliğin dikkat çeken bir diğer maddesi ise, “cemaat okullarında öğrenim gören öğrenciler için planlanmış biçiminde” yorumlandı. Bu maddeye göre, yurtdışında 9. sınıfı okuyan öğrenciler, mahallesindeki okula sınavsız geçiş imkanı kazanıyor.
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir sınavsız geçiş hakkı tanıyan maddeyle ilgili; “Bir yandan SBS’yi yılda 12 sınava çıkararak öğrencilerimize yarış atı muamelesini reva görerek özel dershaneciliği palazlandıracaksın diğer yandan ise özellikle yurt dışında bulunan cemaat okullarında okuyan öğrencilere sınavsız kayıt hakkı vererek adalet duygusunu ayaklar altına alacaksın. Bu ayrıcalıklı zümre yaratma girişimini sineye çekmemiz mümkün değildir” dedi.
Demir; “Milli Eğitim Bakanlığı adeta Diyanet İşlerine Başkanlığı’na bağlanmıştır. İHL öğretmenlerine verilen halkın bilgilendirilmesi görevi ve okullarda ibadethane açılması düzenlemesi AKP’nin deyimiyle “mele” yetkisi verilmektedir. Madde kapsamına dahil olan öğretmenler, devlet adına cemaat ve tarikat çalışması yapacaklar, kamu kaynaklarıyla tarikatlara işgücü olarak hizmet edeceklerdir. Başka hiçbir branş öğretmenine verilmeyen bu görev ve sorumluğun daha doğrusu yetkinin sadece İmam Hatip Liselerindeki meslek dersi öğretmenlerine verilmesi “Öğretim Birliği’’nin tamamen ortadan kaldırılarak, Osmanlı’nın çöküş nedenlerinden biri olan iki başlı eğitim sisteminin başladığının göstergesidir” açıklamaısnda bulundu.

-----------------------------------------

herhalde fetullah,izettin ve iktidarın ortak projesidir,

dindersi öğretmenleri mahallelere dini egitim vermeklede görevliler,

AŞ EVİ CEMEVİ CAMİ PROJESİNİN,

ASİMİLASYON AMAÇLI OLDUĞU AÇIK,

İZZETTİN HOCA BUNLARI TAKİP EDİYORDUR,

AMA GÖRMEZDEN GELEREK.

ALEVİLER İZZETİNE,

KANMAYACAK KADAR AKILLIDIR,

YOL GÖSTEREN ULULARI VAR,

NESİMİ VE PİRSULTAN ABDAL GİBİ.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (09.09.13 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti