Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.09.13   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İzzettin doğan ve Devlet ALEVİLİĞİ denen şey.


Asimilasyonun temeli atılıyorHABER MERKEZİ
Güncellenme : 07.09.2013 04:28
Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, geçtiğimiz hafta Fethullah Gülen ile görüştüğünü açıklayarak, ‘Cami-Cemevi-Aşevi’ projesini yapmaya karar verdiklerini söylemişti. Bu açıklamaya çok sayıda Alevi kurumu tepki gösterdi. Alevilerin tepkilerini dikkate almayan Gülen ve Doğan, projenin temellerini yarın Ankara’da atacak. Ankara’nın Mamak ilçesi, Kartaltepe Mahallesi’nde yapılacak olan asimilasyon projesine ise Alevilerin tepkisi büyürken, temel atma törenine hükümet kanadından da katılanların olacağı açıklandı. Dün asimilasyon projesine ilişkin basın toplantısı yapan Doğan, Alevilerin tepkilerini görmezden gelerek, Alevi derneklerinın fonksiyonlarının karşı çıkmak olduğunu, Alevilerin “bölük pörçük” kalmasını istediklerini söyledi.

‘Dalga dalga yayılacak’

İzzettin Doğan, asimilasyon projesinin sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağını söyleyerek, benzer projenin İstanbul’da da yapılması için gerekli arsanın bulunduğunu, 3 büyük şehirde bu tür teşebüslerin yaşama geçirilmesinin faydalı olacağını savundu ve “Buralarda yapılanlar tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılacak” dedi.

Aleviler öfkeli

Aleviler ise bu projeye tepkili. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, yaptığı açıklamada, “İki hoca efendinin ‘hoşgörü’ adı altında asimilasyon oyunu” dedi. Bu durumun sinsi bir oyun olduğunu vurgulayan Bülbül, “Doğan hoca efendinin ‘Pensilvanyalı hoca efendi’ ile ortak yürüttüğü proje bir ‘Hoşgörü projesi’ değil, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana inancımıza karşı yürütülen türlü oyun, hile, aldatmaca ve katliamların yeni versiyonudur. Doğan hoca efendinin ‘Hoşgörü’ adı altında asimilasyon ve yok etme projesidir” dedi.

‘Hoşgörü’ değil inkar’

Önceki gün İstanbul’da bir araya gelen Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Gülen ile Doğan’ın projesine tepki göstermişti. Aleviler yaptıkları açıklamada, projenin yeni asimilasyon projesi olduğuna dikkat çekerek, “Cami-Cemevi-Aşevi” projesinin dinler arası bir hoşgörü ile açıklanabilecek bir proje olmadığını, tarih boyunca iktidarların, Alevileri asimile etmek için türlü oyunlar ve hileler ortaya koyduğunu ve İzettin Doğan’a da böyle bir misyon biçildiğini belirtti. Ayrıca açıklamada bu projeyle Aleviliğin bir kez daha inkar edileceği vurgulandı.
gündem
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti