Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06.09.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İzzettin doğan ve Devlet ALEVİLİĞİ denen şey.


Alevi derneklerinden Cami-Cemevi projesine sert tepki

Ankara'da yapılması planlanan cami-cemevi projesine Alevi derneklerinden bunun bir asimilasyon projesi olduğu gerekçesiyle sert tepki geldi.
Alevi derneklerinden cami ve cemevinin birlikte olduğu bir ibadethane yapılması projesine tepki geldi. Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'ın Ankara'da cami ve cemevinin birlikte olacağı bir ibadethane yapacaklarını ve bunun için Fethullah Gülen ile anlaştıklarını açıklamasından sonra Alevi dernekleri yaptıkları açıklamalarla projeye karşı olduklarını belirttiler.Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ve Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek yaptıkları açıklamalarda projenin karşısında olduklarını belirterek bu projenin bir asimilasyon girişimi olduğunu vurguladılar.


DERNEK BAŞKANLARININ AÇIKLAMALARIİşte Alevi derneklerinin cami-cemevi projesine tepkileri;


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: "Cami ile cemevi iç içe olamaz, bu camiye de cemevine de saygısızlıktır. Caminin ve cemevinin ritüelleri birbirinden çok farklı. Bu yeni bir siyaset, yeni bir asimilasyon girişimidir. İzzettin Doğan’ın geçmişi ortada ve geçmişte kimlerle işbirliği yaptığı, güçlünün yanında yer aldığı biliniyor. Şimdi de Gülen cemaatini güçlü gördü ki onların yanında yer alıyor. Bu bir karıştır barıştır projesidir. Gerçekten Alevilerin sorunlarını çözmek istiyorlarsa Alevilerin sorunları ortada. Cemevi ve camiyi aynı arsada yapmak Alevilerin sorunun çözen bir proje değildir. Cemevi’nin varlığını bağımsız olarak kabul etmeme projesidir."


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: "Bu hükümetin İslamcı, ırkçı anlayışın ihtiyaçlarını gidermek için yapmış olduğu bir asimilasyon projesidir. Bu proje hiç kimsenin umurunda da değil. İzzettin Doğan Alevilerin Gülen cemaatine ilgi duyduğunu söylemiş. Alevilerin kendisinden ibaret olduğunu zannediyor. İzzettin Doğan, Gülen cemaatine ilgi duyabilir, sevebilir, ortak iş yapıyor olabilir, Alevi toplumunun böyle bir beklentisi, ortaklığı yoktur. Bu kocaman bir yalandır, ırkçılıktır, gericiliktir. Bu bir asimilasyon projesidir. İki hoca efendinin hoşgörü adı altında ifade ettiği şey egemen sistemin Alevi inancı ve kültürü üzerinde yürüttüğü asimilasyon projesinin güncel halidir"


Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: "Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Bu bir asimilasyon projesidir. Alevileri camiye götürmenin bir başka yolu bu. İzzettin Doğan da bir yandan bu girişime alet oluyor, tepkimiz biraz da ona. İnsanların özünde öncelikle cemevlerinin varlığını kabul etmesi gerekir. Süreçte böyle bir projenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu zihniyet cemevlerinin yasal statüye kavuşması bir tarafa ibadet yeri olarak bile görmüyor, inançlarımızı yok sayıyor. Bu girişimi doğru bulmuyorum."


Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel: "Cami cemevi projesine sıcak bakmıyorum. Herkes kendi yerinde güzeldir. Bin yıldır bizi asimile edememişler böyle bir proje ile bizleri asimile edemezler. Aleviler, ibadethanemiz cemevidir diyorsa cemevidir. İlk önce bu kabul edilmeli."


Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker: "Cemevini camiye yaklaştırmak, Alevileri camiye alıştırmanın ön adımıdır. Tek bir Sünni köyünde cemevi yokken, yüzlerce Alevi köyüne cami yapılmasını sorgulamayanlar, bugün hangi ‘iyi niyet’ ve ‘hoşgörü’ adına cami-cemevi projesini savunabilir?"


Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek: "Cem Vakfı’nın açıklamaları yanlış anlaşıldı. Cemaat bunu daha önce de yaptı. İzzettin beye böyle bir projenin varlığından bahsediliyor, kendisi de aşevini eklerseniz iyi olur diyor. Projeye ortak olma ya da ricacı olma gibi bir durum söz konusu değil."

gazete 5
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti