Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.09.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İzzettin doğan ve Devlet ALEVİLİĞİ denen şey.


Alevilerden 'Fethullah Gülen' tepkisi

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın Fethullah Gülen ile Ankara’da cami ve cemevinin birlikte olacağı bir ibadethane yapmak üzere anlaştıklarını açıklamasına Alevi derneklerinden tepki yağdı. Alevi dernekleri bunun bir asimilasyon projesi olduğunu vurgulayarak Doğan’a tepki gösterdi.


Mehmet Menekşe
Cumhuriyet / Amasya- Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Cami ile cemevi iç içe olamaz, bu camiye de cemevine de saygısızlıktır. Caminin ve cemevinin ritüelleri birbirinden çok farklı. Bu yeni bir siyaset, yeni bir asimilasyon girişimidir. İzzettin Doğan’ın geçmişi ortada ve geçmişte kimlerle işbirliği yaptığı, güçlünün yanında yer aldığı biliniyor. Şimdi de Gülen cemaatini güçlü gördü ki onların yanında yer alıyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Bu hükümetin İslamcı, ırkçı anlayışın ihtiyaçlarını gidermek için yapmış olduğu bir asimilasyon projesidir. Bu proje hiç kimsenin umurunda da değil. İzzettin Doğan “Alevilerin Gülen cemaatine ilgi duyduğunu” söylemiş. Alevilerin kendisinden ibaret olduğunu zannediyor. İzzettin Doğan, Gülen cemaatine ilgi duyabilir, sevebilir, ortak yapıyor olabilir, Alevi toplumunun böyle bir beklentisi, ortaklığı yoktur. Bu kocaman bir yalandır, ırkçılıktır, gericiliktir.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Bu bir asimilasyon projesidir. Alevileri camiye götürmenin bir başka yolu bu. İzzettin Doğan da bir yandan bu girişime alet oluyor, tepkimiz biraz da ona. İnsanların özünde öncelikle cemevlerinin varlığını kabul etmesi gerekir. Süreçte böyle bir projenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu zihniyet cemevlerinin yasal statüye kavuşması bir tarafa ibadet yeri olarak bile görmüyor, inançlarımızı yok sayıyor. Bu girişimi doğru bulmuyorum.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel: Cami cemevi projesine sıcak bakmıyorum. Herkes kendi yerinde güzeldir. Bin yıldır bizi asimile edememişler böyle bir proje ile bizleri asimile edemezler. Aleviler, “ibadethanemiz cemevidir” diyorsa cemevidir. İlk önce bu kabul edilmeli.


3 Eylül 2013


cumhuriyet net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti