Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03.09.13   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bak şu DÜNYANIN Haline.


Salı, 3 Eylül 2013 - 17:37
Fabrikalarda

sosyalizm nöbeti

Venezuela’da gıda sektöründe faaliyet gösteren bir dizi fabrikada işletmelerin kasıtlı olarak kötü yönetildiğini söyleyen işçiler kazan kaldırdı ve Devlet Başkanı Maduro’ya “ihanet” uyarısı yaptı. Eyleme tarım işçileri de destek verdi.
Venezuela’da son birkaç haftadır devlet tarafından işletilen bir dizi şirkette işçi eylemleri yaşanıyor. Birçoğu gıda alanında faaliyet gösteren bu şirketlerin son örneği, Lacteo And Dağları Süt İşletmesi...
Fabrikada bir süredir hammadde sevkiyatı ve ürünlerin dağıtımı konusunda sorunlar yaşandığı belirtiliyor. İşçiler, şirketin kasıtlı olarak kötü yönetildiği iddiasında. İdarecilerin şirketi zarar ettirerek “sağcı işadamlarına” teslim etmek istediği öne sürülüyor. Ülkenin batısındaki Merida eyaletinde 1984’te kurulmuş olan süt işletmesi, 14 Mart 2008’de kamulaştırılmıştı.
Pazartesi günü başkent Caracas’taki Meclis binası önünde toplanan 300 kadar işçi, şirket yöneticilerinden ve Gıda Bakanı Felix Osorio’dan şikayetlerini dile getirdi.
İşçi temsilcileri, ertesi gün hükümet yetkilileriyle görüştü. İşçiler, fabrikanın fiziki problemlerinin yanı sıra, muhasebe bilgilerinin şeffaf olmamasından, en çok da görüş ve önerilerinin dikkate alınmamasından şikayet ediyordu.
‘FABRİKAMIZI BİZ YÖNETELİM’
Yapılan görüşmenin ardından Nicolas Maduro şirket yöneticilerini görevden alarak, ilk etapta işçilerin dile getirdiği fiziki problemleri çözme sözü verdi. İşçiler, görevden alınanlar hakkında soruşturma açılmasını talep ediyor. Şirket çalışanlarının bir diğer talebi ise fabrikanın işçiler tarafından idare edildiği bir modele geçilmesi.

İşçiler tarafından yönetilen fabrikalardan biri, Industrias Diana. Yağ ve sabun üreten fabrikada işçiler maaşlarını devletten değil, şirketin satış gelirlerinden alıyor. Fabrikanın kazancının bir bölümünü ise kamu bütçesine sunuyorlar. İşçilerin fabrikaya bağlı bir gazeteleri, radyoları, “sosyalizm okulları”, yemekhaneleri ve spor salonları var.
‘PATRON’ MÜDÜRÜ DEF ETTİLER
Industrias Diana’da işçilerin mücadelesi kısa süre önce zaferle sonuçlandı. Temmuz ayının sonunda Gıda Bakanı Felix Osorio tarafından şirketin genel müdürlüğüne atanan David Mendoza, işçiler tarafından hiç hoş karşılanmamıştı. Beş adet küçük orta boy işletmenin sahibi olan Mendoza’nın devlete ait bir fabrikanın genel müdürlüğü için uygun kişi olmadığını söyleyen işçiler, eylem başlatmışlardı.

Mendoza, 14 Ağustos günü Başkan Maduro tarafından görevden alındı. Fabrikadaki işçi konseyinin sözcüsü Luis Ramos, işçilerin idaresindeki fabrikada 3 haftadır süren eylemlere karşın üretimin en üst seviyede tutulduğunu vurgulayarak “Venezuela’nın gıda bağımsızlığını korumak için mücadele ediyoruz” dedi.
İŞÇİLER HAİNLERE KARŞI UYARDI
Devletin gıda üretim ve dağıtım ağı PDVAL şirketinde de sorunlar var. Bir süredir çalışma koşullarından ve yönetimin tavrından şikayetçi olan işçiler, eylemleri sonucu bazı konularda anlaşmaya varmışlardı. Buna karşılık, işçiler geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Başkanlık Sarayı Miraflores’e yürüyerek sorunlarına dikkat çekmek istediler.

Başkan Maduro ile görüşen işçi temsilcileri, son dönemde Lacteos, Diana ve PDVAL şirketlerinde yaşanan sorunların tesadüfi olmadığını vurgulayarak, Başkan Maduro’yu “sosyalizme ihanet içinde olabilecek” yöneticilere karşı uyardı. Görüşmede yer alan işçilerden biri, haber sitesi Aporrea.org’a yaptığı açıklamada, Maduro’ya “Eğer daha iyi organize olmazsak devrimi kaybederiz Başkan” dediğini aktardı.
ÇİFTÇİLER DE EYLEME KATILDI
Bu arada, ülkenin batısındaki Yaracuy eyaletinde de tarımsal hammadde işleme makinaları üreten Pedro Camejo fabrikasında de işgal eylemi vardı. İşçiler, yöneticilerin atalet içinde olduğunu, bazı malzemelerin fabrikaya tedarikinde ciddi sorunlar yaşandığını belirtirken, “Hasat vakti yaklaşıyor, mahsullerimizin akıbeti tehlikeye girebilir” diyen çiftçiler de işgal eylemine katıldı. Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV) ildeki belediye başkanı adayı da eylemlere destek vererek fabrika yönetiminin değişmesini talep etti.


sol haber
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti