Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.08.13   #16
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bak şu DÜNYANIN Haline.
Demokrasi kahramanı denilen Mursi aslında neler yaptı?


Kırmızı Haber | 28 Ağustos 2013 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Sol Haber
Düğünlerde bir yandan türkü söyleyip bir yandan el ele oynardık.
Bar başındaki kızlar türkü sözlerini unutunca, ya da söz bulmakta sıkışınca “Karagöz mahlesi”ne giderlerdi. Birçok türkünün sonu benzer bağlanırdı. “Giderim böylesine/ Karagöz mahlesine / Karagöz evde yoktur / Göçmüştür yaylasına.”
Karagöz halk kültürümüzün çok önemli bir oyun-güldürü-yergi öğesidir. Anadolu, mevsimlik bayramlarıyla, yağmur törenleriyle, halk hikâyeleriyle, Keloğlanla, Köroğluyla, eşeğine ters binip şeytana takla attıran din adamı Nasreddin Hoca gülmecesiyle iktidar zorbalıklarına direnirken,
taklitçi, züppe, riyakâr, “varıp sahibine haber vereyim” telaşındaki Hacivat’a karşı da Karagöz dobralığını, gülmeceyi koymuştu.
Karagöz’de oyun açılırken Tanrı’ya, padişaha, iktidara dualar eden, methiyeler düzen Hacivat, halk gülmece kültürünü temsil eden Bektaşi giyimli Karagöz tarafından pataklanıp sahneden atılır.
Karagöz’ün yakın geçmişimizdeki yerini Kemal Sunal filmleri almıştı. Kemal Sunal’ın halk kültüründeki sözünü esirgemeyen, dobra, gülmeye, güldürmeye eğilimli duruşu halkın gönlünde taht kurdu. Ölümünden sonra da filmleri sevilerek, usanılmadan izleniyor.
HACİVATLARDAN GEÇİLMİYOR
Ne yazık ki, Karagöz oyunun değeri kimi aydınlarımız tarafından yeterince bilinmemiştir.
Batı kültürü gölgesinde düşünüp davranmayı seven sanatçılarımız halk kültürümüze çok uzak kalmışlardır. Namık Kemal’in Karagöz ve Ortaoyunu için “rezaletler mektebi” dediği bilinmektedir. “Mülkümüzde pek kesretli olup da hiçbir sebeb-i ma’kule haml olunamayan münasebetsiz göreneklerdendir.” (Namık Kemal, Tasvirî Efkâr, 9 Ocak 1283, no. 353; anan: Metin And, Geleneksel Türk Tiyatrosu, s 303)
Mimus adlı yapıtıyla Batı Ortaçağı üzerine önemli bir çalışma yayınlamış Herman Reich ve birçok Batılı araştırmacının değerlendirmesiyse çok farklıdır. “Müslüman Doğu’daki gölge oyununun ve Türkler’deki Karagöz’ün, Almanların Kasperl oyununa, veya commedia dell’arte’ye, Aristophanes’in komedyalarının kaba sahnelerine, Arlecchino, Pulcinella, Scappino ve Turlupin’e, Macarların Paprika-Jancsi’sine benzediği ileri sürülmüştür. Yalnız, Karagöz bunlardan daha yüksektir, commedia dell’arte düzeyine yaklaşır, ondan aşağı da pek düşmez.” (Anan: Metin And, agy, s 489)
Dar Zaman Üçlemesi (Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır) kapsamındaki romanlarıyla ilgili bir çalışmama da yer verdiğim Türk Romanında Karnaval adlı yapıtımı okuyan Adalet Ağaoğlu, “Karagözle ilgili bölümü okuduktan sonra bu konudaki eksikliğimin farkına vardım” demişti… “Zamanında, TRT’de çalışırken, Fransa’dan bir grup sanatçı Karagözle ilgili araştırma yapmak için Türkiye’ye gelmek istediklerini söylemişti; ben de Karagöz’ü basit bir gölge oyunu olarak tanıtmış, üstünde durulacak bir şey olarak görmediğimi söylemiştim… Şimdi aydınlanmış oldum…”
Bugünlerde ortalık Hacivat’lardan geçilmiyor.
Türkiye’de her mevkide, her alanda yeni Hacivat’lar türedi.
Başbakan Erdoğan’ın işaretiyle birlikte önceden ırkçı tavırlarını da gördüğümüz, kendini beğenmiş futbolcu Emre Belezoğlu’ndan birçok bürokrata kadar her yerde dört parmaklı İhvan işaretiyle Başbakan’a ve Müslüman Kardeşler’e selam gönderiliyor.
Her türlü aykırı ses, her türlü eleştirel yaklaşım yok edilmeye çalışılıyor.
Bir kampanya başlatıldı… Ağzını açan, Gezi eylemine çatmayı, ülkeye verdiği zararlar üzerine nutuklar atmayı huy edindi. Hemen her bakan, her taklitçi siyaset adamı sırayla konuştu… En son bir bakan “dört tane ağaç için şu kadar lira zarar verdiler” demiş. Dört tane ağacı korumak isteyen insanların üstüne biber gazıyla, zehirli sulu TOMA’larla gidin diyen kimdi size? Öldürülen insanların, gözü çıkarılan kardeşlerimizin acısının hesabını kim verecek?
Bu ülkede farklı sese, farklı söze, gülmeye, eğlenmeye, ağaca, çiçeğe, böceğe, suya saygı, tahammül kalmayacak mı?
“HER ŞEY PARA-İTAAT-SADAKAT Mİ?”
Şehirlerde her boşluğa devasa AVM’ler, kırlarda, ormanlarda her yeşilliğe bir maden ve taş ocağı, her dereye bir HES mi kurulacak? Kimsenin kendi düşüncesini söyleme hakkı yok mu? Yatak odalarına da kamera kuracak mısınız?
Her şey “para-itaat-sadakat” mı demek olacak? İnsanlığımızı unutup taklitçi kullar olarak mı yaşayacağız?
Gerçekten de önceden söylence, asla inanamayacağımız şeylerin yaşandığı günlere geldik.
Rabia selamını hiç eksik etmeyen ve “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var” diyen Recep Tayyip Erdoğan’a, Mısır Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ahmet El Müslümani El Masri’nin, “Batılı bir ajandan vatanseverlik dersi almaya ihtiyacımız yok” demesi, ağrımıza gitti doğrusu… Bu durumlara da düşecektik demek ki…
Irak makamları, Türkiye’nin teröristlere destek verdiğine ilişkin ellerinde belge olduğu iddiasını CHP heyetine iletmiş. Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Faleh Feyyaz, “Biz Türkiye’ye koca bir işbirliği kapısı açıyoruz. Ama onlar kapı yerine pencereden, bacadan girmeye çalışıyorlar” demiş. “Beşşar Esad’ı ne pahasına olursa olsun devirmeye çalışmak için terör örgütlerini desteklemek akıllıca değil” diyen Feyyaz, AKP hükümetinin El Kaide’yi kullanarak Esad’ı yok etmeye çalıştığını söylemiş…
Mısır için, Suriye için ağlayanlara, “sayenizde oldu ağam” mı demek gerek?
Zamanında emperyalist ABD güçleri Irak’a girmek için “Saddam kimyasal silah kullanıyor” demişti. Milyonlarca insan öldükten, petrol ve silah şirketleri parsayı topladıktan sonra, Saddam’ın kimyasal silahlarının bulunamadığını söylediler. Suriye’de Rusya’nın uydu aracılığıyla Özgür Suriye Ordusu tarafından kullanıldığını saptadığı, Suriye hükümetinin de muhalif terör örgütlerini suçladığı içler acısı kıyımdan sonra da Batı dünyası Suriye’ye asker çıkarmaya hazırlanıyor.
Yazık günah bu insanlara; yazık bu coğrafyanın çektiklerine!
Bizim emniyet güçleri de Suriyeli muhaliflere (Reyhanlı katliamını gerçekleştiren El Nusra) ait 2 kg Sarin gazı bulmamış mıydı? Birden “duymadık, görmedik”e döndürüldü iş.
Şimdi, Hacivat Emre’ye ve onun gibilere alkış tutan, benzer davranışları benimseyen tüm yurttaşlarımız bu olup bitenleri bir kez daha düşünsün… ABD kaynaklı darbenin Mısır’da yaptığı katliam bir insanlık suçudur… Ancak olayın başka yönleri de vardır. Darbeyi yapan Genelkurmay Başkanı Sisi, ABD’nin adamı olduğu gibi, Mursi’nin de eski kankasıdır. Mursi tarafından göreve getirilmiştir. ABD darbe yaptırmasaydı Tahrir’i ve diğer meydanları dolduran, sayıları yirmi milyona yaklaşan Mısır halkı iktidara el koyacaktı belki. Müslüman kardeşlerin merkezleri arka arkaya yakılıyor, özgürlük ve demokrasi isteyen halk yığınları ülkede daha etkin olmaya başlıyordu.
MURSİ’NİN İCRAATLARI
Arkasından gözyaşı dökülen, Cuma namazlarından sonra sokaklara çıkanların ve yandaşı politikacılarımızın “demokrasi kahramanı” diyerek övdükleri Mursi’nin işlerini yeniden sıralayalım:
1. İktidara gelir gelmez kadınların denize girmesini yasaklamak,
2. Kız çocuklarının 9 yaşında evlenebilmeleri için yasa çıkarmak,
3. Eş öldükten sonra 8 saat daha ilişkiye girebilmek için Anayasa’ya madde koymak,
4. Kadınların pazardan muz almalarını yasaklamak,
5. Mursi, ABD vatandaşıdır!
Bu Hacivatlar daha çok rol alacak gibi görünüyor sahnede, biz Karagöz’ün değerini bilemedikten sonra…
Alper Akçam

Odatv.com

---------------------------------------------

mursiyi amerika getirdi,

mısırın içini,

daha erken boşaltmak için tekrar götürdü,

devrilende amerikan uşağı devirende,

farkeden bir şey yok,

çünkü akp yide abd emperyalizmi

iktidara getirdi........................!!!!!!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (29.08.13 Saat 10:48 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti