Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.08.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bak şu DÜNYANIN Haline.


ABD'den Sisi'ye dost desteği
Okuyucu Modunu AçOkuyucu Modu KapatYazıyı Büyüt: 1214161820
Ulaş Doğa Eralp-Washington

Geçtiğimiz hafta içinde Mısır tarihindeki en kanlı günlerinden birini yasadı. 600’den fazla Müslüman Kardeşler destekçisi sivilin askeri dikta tarafından katledildiği iddia ediliyor. Yaşanan katliam Mısır’da önümüzdeki ayların daha da fazla şiddete gebe olduğunun habercisi. Katliamın bas sorumlusu olan Mısır ordusu kadar Müslüman Kardeşlerin tutumunun da olayların bu noktaya gelmesinde payı olduğu unutulmamalı. Hüsnü Mübarek döneminde sessiz ve derinden yayılma siyasetini tercih eden Müslüman Kardeşler, Mursi’nin devrilmesinden sonra askeri diktaya doğrudan meydan okuma yolunu tercih etti. Bu şekilde askeri diktatörlüğün Mısır halkı gözündeki meşruiyetini sarsabileceğini düşünen hareket kanlı baskının ardından yeniden bir secim yapmanın eşiğinde. Eğer şiddete karsı şiddetle karşılık verme yolunu seçerlerse bu pekala Müslüman Kardeşlerin intiharı anlamına gelebilir. Peki Arap Baharı devrimleri boyunca net bir tutum almayan Washington’un son yaşanan şiddet olayları hakkındaki duruşu nedir, gelin kısaca bir göz atalım.

Obama Hükûmeti Mısır’daki askeri diktatörlüğün Müslüman Kardeşlere karşı başlatmış olduğu kanlı sindirme operasyonuna karsi sessiz kalmayı tercih ediyor. Obama yaz tatili için bulunduğu Martha's Vineyard Adası’ndan yaptığı açıklamada Mısır ordusu ile Eylül ayında planlanan askeri tatbikatın askıya alındığını açıklarken kullanılan şiddeti kınadı. Türkiye ve Katar gibi Müslüman Kardeşlere doğrudan destek veren ülkelerin yönetimleri bu zayıf açıklamayla hayal kırıklığına uğradı. Obama'nın Mısır’a verilen 1.3 milyar dolarlık yıllık askeri yardımı bu noktada dondurmaya yanaşmaması Washington'un itidalli davranmayı seçtiğini gösteriyor. Washington'un Mısır politikasını anlamak için iki göstergeye dikkat etmek gerekiyor. Birincisi Israil'in tutumu; ikincisi ise kongre üzerinde kamuoyu baskısının olmaması. Şimdi sırasıyla bu göstergeleri inceleyelim.

SİSİ'NİN AÇIK KANALI 'HAGEL

Israil yönetimi Filistin Devletiyle yeniden masaya otururken başını ağrıtacak gelişmeleri en aza indirmeye çalışacak. Müslüman Kardeşlerin Hamas'la olan ideolojik ve ekonomik bağları Israil'i uzun suredir rahatsız ediyor. Her ne kadar geçen Kasım ayında Israil'in Gazze'ye yönelik saldırısı Mursi'nin arabuluculuğuyla olumlu şekilde sonuçlanmış olsa da Netanyahu Müslüman Kardeşlerin Mısır’ın başında olmasından rahatsızdı. Obama Hükûmeti yeniden başlattığı ikili görüşmelerde Israil hükûmetinin güvenlik endişesini arttırmak istemez. Bu nedenle Washington Israil’i gerecek şekilde Mısır Ordusuna olan askeri yardımı bir anda kesmez. Bilindiği üzere ABD’nin Mısır’a olan 1.3 Milyar Dolarlık senelik yardımı 1979’daki Camp David anlaşmasına dayanıyor. Kongre onaylı bu yardımın büyük bir kısmı askeri harcamalara gidiyor. Yardımın devamının ön koşullarından biri olan demokratik yönetim, Mısır’da hiçbir zaman olmadığı için çok da etkili bir argüman değil. Israil ve ABD’nin bir diğer korkusu kesilecek olan yardımın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler tarafından kolaylıkla yerinin doldurulma olasılığı. ABD Savunma Bakanı olan Chuck Hagel’in General Sisi ile olan kişisel dostluğu Washington ve Kahire arasındaki neredeyse tek açık kanal. Askeri yardımın kesilmesi ABD’nin Kahire üzerindeki etkisini iyice azaltabilir.

KAMUOYU BASKISI
Amerikan kamuoyu uzun sureden beri ABD’nin doğrudan çıkarı olmadığı sorunlu bölgelere müdahalesine karsı çıkıyor. Özellikle 2001’den bu yana Afganistan ve Irak’taki Amerikan işgallerinin Amerikan ekonomisine getirdiği yük, işgallerden sonuç alınamaması ve dünyada artan Amerikan karşıtlığı Kongre ve Beyaz Saray üzerinde güçlü bir kamuoyu baskısı olasılığını azaltıyor. Washington’daki bazı senatörlerin ve düşünce kuruluşlarının ABD’nin Mısır kriziyle daha yakından ilgilenmesi gerektiğini söylemeleri Obama’nin itidalli yaklaşımını değiştireceğe benzemiyor. Suriye konusunda bile oldukça ikircikli davranan Obama’nin Mısır konusunda daha aktif davranacağını beklemek saflık olur. Obama bundan sonra da Mısır yönetimine ve tüm taraflara şiddetten kaçınılması gerektiğine yönelik mesajlarına devam edecek. Washington için en sorunsuz yaklaşım kavganın bitmesini bekleyip ona göre yeniden tutum belirlemek olacaktır.
Editör :birgün
------------------------
abd emperyalizmi mısırı kobay olarak kullanıyor,

mısır halkı uyanın,

darbelerin ikiside abd emperyalizminden
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti