Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15.08.13   #9
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bak şu DÜNYANIN Haline.


Mısır'da katliamın bilançosu ağırlaşıyor


Resmi rakamlara göre 525 kişinin yaşamını yitirdiği, 3717 kişinin yaralandığı katliam sonrası Mısır'da dün itibariyle bir aylık olağanüstü hal yönetimi ilan edildi. Ordu destekli hükümetin geçici Başbakanı Hazım el-Biblavi, yaptığı açıklamada katliamları savundu. Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de tutukluluk süresinin bir ay daha uzatıldığı açıklandı. ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da göstericilerin katledilmesinin ardından bu ülkeyle her yıl yaptıkları askeri tatbikatı iptal etti.
Dün akşam bir televizyon kanalına konuşan Hazım el-Biblavi, "operasyon" kararını almanın kolay olmadığını söyledi.
Diyalog seçeneğine bir şans verdiklerini ancak sonuç alamadıklarını öne süren geçici başbakan, "Durum, kendine saygısı olan bir devletin kabul edemeyeceği noktalara geldi. Anarşi yayılıyordu. Hastane ve karakollara saldırılar başlamıştı" ifadesini kullandı.
OHAL İLAN EDİLDİ
Hükümet, dün kolluk kuvvetlerinin Nahda ve Adeviye Meydanları'nda gerçekleştirdiği katliam sonrası, meydanlarda kontrolü ele geçirmesiyle 1 aylık olağanüstü hal yönetimi ilan etti. Buna göre Kahire ve başkaca 14 kentte yerel saatle 19.00'la 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. El Cezire muhabiri, dün akşam İskenderiye kentinin sokağa çıkma yasağı sonrası terk edilmiş bir kent izlenimi verdiğini aktardı.
El Cezire, Kuzey Sina ve Port Said'de ise sokağa çıkma yasağını delen eylemlerin gerçekleştirildiğini duyurdu. Dünya Bülteni'nin aktardığı bilgilere göreyse el-Kardaka, Sohac ve Süveyş'te gece çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.
Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı kentler şöyle: Kahire, Giza, İskenderiye, Süveyş, İsmailiye, Asyut, Sohac, Beni Suef, Minya, Beheyra, Güney Sina, Kuzey Sina, Fayum ve Kena.
Hazım el-Biblavi, olağanüstü halin mümkün olan en kısa süre içerisinde kaldırılacağını belirterek, cuntanın belirlediği yol haritasının hayata geçirileceğini şu sözlerle ifade etti: "Devletin olağanüstü bir yöntemle müdahale etmesi gerekiyordu. Bu da Olağanüstü Hal Yönetimidir. Allah'ın yardımıyla yolumuza devam edeceğiz, demokratik-sivil bir devlet kuracağız."
BARADEY İSTİFA ETTİ
Biblavi bunları söylerken darbe hükümetine Cumhurbaşkan Yardımcısı olarak atanan Muhammed el-Baradey ise yaşananlar sonrası istifasını açıkladı. Baradey, istifa açıklamasında krizi sonlandırmak için barışçıl seçeneklerin bulunduğunu ifade etti.
MK: ÖLÜ SAYISI 2 BİNİN ÜZERİNDE
Ülke, 2011'de Diktatör Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden bu yana en kanlı gününü yaşadı.
Dün gerçekleşen katliamda Sağlık Bakanlığı'nın resmi rakamlarına göre 43 polisin de çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtildi.
Muhammed Mursi'nin askeri bir darbeyle devrildiği 3 Temmuz'dan bu yana sokaklarda olan Müslüman Kardeşler (MK) ise ölü sayısının 2 bini aştığını öne sürdü. Polisin Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimlerini gözaltına aldığı öğrenildi.
Dünkü saldırılarda MK'nin önde gelen isimlerinden Muhammed Baltacı'nın 17 yaşındaki kızı Esma da yaşamını yitirmişti.
MK, katliama ve OHAL'e rağmen bugün için de taraftarlarına sokağa çıkma çağrısı yaptı. MK Sözcüsü Cihad el Haddad "Barışçıl ve şiddet içermeyen eylemlerimizle cuntayı düşüreceğiz" dedi.
Öte yandan Hıristiyan aktivistlerin el Cezire'ye verdiği bilgiye göre dünkü olaylar sırasında 4 kilise MK taraftarlarının saldırısına uğradı.
3 GAZETECİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Saldırılar sırasında Sky News Kameramanı Mick Deane, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir gazete olan Xpress'in Muhabiri Habiba Abd Elaziz ve Mısır'da yayınlanan Al Akhbar gazetesinden Ahmed Abdal Gawad da yaşamını yitirenler arasındaydı.
MURSİ'NİN TUTUKLULUK SÜRESİ UZATILDI
Öte yandan Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tutukluluk süresinin bir ay daha uzatıldığı açıklandı. Açıklama, resmi haber ajansı MENA üzerinden yapıldı. Mursi, 'cinayet' ve 'casusluk' suçlamalarıyla bilinmeyen bir yerde tutuluyor.
OBAMA MISIR'LA ASKERİ TATBİKATI İPTAL ETTİ
ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da göstericilerin katledilmesinin ardından bu ülkeyle her yıl yaptıkları askeri tatbikatı iptal etti.
Barack Oabama, Mısır ve halkıyla birlikte çalışma arzusunda olduklarını belirtti fakat Mısır yönetimini göstericilere karşı attığı adımları şiddetle kınadı. Obama, siyasi anlaşmazlıkların kuvvet kullanılarak giderilemeyeceğine dikkat çekti.
Mısır'da dün ilan edilen olağanüstü halin kaldırılmasını isteyen Obama, milli uzlaşı sürecinin başlaması gerektiğini ifade etti. Amerikan Başkanı, Mısır makamlarının barışçıl gösteri hakkına da saygı duymasını istedi. (DIŞ HABERLER)
İHSAN ÇARALAN: DARBECİLER HEDEFLERİNE YÜRÜRKEN!... http://www.evrensel.net/news.php?id=65000
SİYASİ PARTİLER KATLİAMA TEPKİ GÖSTERDİ: http://www.evrensel.net/news.php?id=64946
evrensel.net -
<LI class=haberbody>--------------------------
MISIR HALKI UYAN,

EMPERYALİZMİN BÖL,PARÇALA,YÖNET OYUNLARINA KANMA.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (15.08.13 Saat 21:40 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti