Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11.08.13   #2
adsizkowboy
Banned
Banned Users
Nereden: Adsiz
Rep Puani : 0
Standart Cevap: İlk Ehl-i Haklar

İLK EHLİ HAKLARDA AHLAKİ DEĞERLER

Hurufilikten söz edildiği zaman verilen bilgiler, çoğunlukla, Hurufilerin felsefi ve siyaset meydanına mecburen çekildikleri ve kanlı mücadeleleridir. Halbuki,Hurufiliğin büyük ahlaki değerleri vardır ki, onların halkın içinde yayılması çok büyük yankı ve uyanışa sebep olabilir.

Eğer Hurufiler'de mesele yalnız onların harfler ve rakamlarla oynaması olsaydı, Timur gibi bir hakim, çocuklaşmış bir insanı, oynamak ve uyuşturmak yüzünden öyle acımasız idam etmezdi. Yaşanmış idamlar, işkenceler ve takiplerin daha önemli bir nedenleri vardır. Bu nedenler Hurufilerin, dikta rejimlerinin yönetim sistemi ile bağdaşmayan özgür Ruh ve düşünceye dayalı talimleridir.

Hurufiler diyorlar ki:
Allah dedi kon feyekun ve oldu. O ZAMAN CİSİMDEN ÖNCE HARF ve RAKAMLAR VAR İDİ, ÇÜNKÜ "OL" DEDİĞİNDE ALLAH NE OLSUN ve KAÇ TANE OLSUN SORUSUNUN CEVABINI BİLİYORDU. Bu mevzu bizim beynimizde, Kuranın zahir ve batınına dayanarak harf, rakam ve tasavvur mekanizmasını anlamaya mecbur ediyor. Demek ki, insan da her bir kelimeni söylemeden önce, onu tasavvur ederek önce kendi içinde ve daha sonra da diğerlerinde canlandırır. Başka bir değimle, her bir kelime ağızdan çıkmadan, önce sen o kelimeyi tüm varlığı ile içinde yaşatıyorsun. Şimdi eğer bu kelime sevgi ise, için sevgi ile dolar, nefretse, nefretle dolar. Hiç kimse yemek masasında,kötü ve yürek bulandırıcı şeylerden söz etmek istemez, çünkü, o mevzu hızlı bir şekilde her kesin beyninde canlanır ve insanın zatında etkilenmek olduğu için, her kes iğrenir. Buradan yola çıkarak şu önemli sonuca varmış oluruz: eğer camianın altyapısı sayılan aileler Hurufilikteki bu ve diğer meseleleri anlamış olursa, önce kendileri ve sonra çocukları, dünyaya göz açtıkları zamandan itibaren birbirileri ile otomatik olarak, saygı ve sevgi ile, irtibatta olacaklar. Ben tecrübe olarak çok gördüm ki bu mevzunu açtığım insanlar sonra bana, biz bu mevzunu duyandan beri tavrımız çok değişti dediler.

Cavid Murtezaoğlu ("Yarizm" adlı kitabından alıntıdır.)
Sponsor Reklamlar

Konu adsizkowboy tarafından (14.08.13 Saat 18:19 ) değiştirilmiştir.
adsizkowboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti