Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.08.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bak şu DÜNYANIN Haline.


Mısır: Devrimci Sosyalistler'in

darbe karşısındaki tutumu

Pazartesi, 22 Temmuz 2013 00:45

haberiMarksist.org 'u Facebook'ta takip etmek için tıklayınız


Mısır'da 30 Haziran'da gerçekleşen kitlesel gösterilerin ardından 3 Temmuz'da ordu bir darbeyle yönetimi ele geçirmişti. Devrimci Sosyalistler'in önde gelen üyelerinden Hossam el-Hamalawy, muhalefet içinde orduya verilen desteğe rağmen, kendilerinin en başından itibaren bu kampta yer almadıklarını dile getirdi.
Gert Van Langendonck tarafından 19 Temmuz'da yazılan bir makaleye yanıt olarak, Hossam el-Hamalawy şu açıklamayı yaptı:
"Mısır'da tekil sesler, gereğinden fazla ordu sevgisi konusunda uyarıyor" başlıklı makaleniz, Devrimci Sosyalistler'in (benim de içinde olduğum grup) ordu yanlısı kampta olduğunu ima ediyordu. Öncelikle, bu doğru değil. İkincisi, Mursi karşıtı kamp tek bir sepete doldurulmamalı. Muhalefet gruplarının çoğunun aksine, Mısır'ın Devrimci Sosyalistler'i olarak "Müslüman Kardeşler'e hayır, Mübarek rejiminin kalıntılarına hayır, SCAF'a (Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi) hayır!" sloganıyla net bir tutum aldık. Bu slogan yürüyüşlerimizde, bildirilerimizde ve makalelerimizde sürekli tekrarlandı. Muhalefet içinde ve sokaklarda çok kabul gören bir tutum olmamasına rağmen, bu konuda nettik.
25 Ocak'taki devrimden ne önce ne de sonra, hiçbir zaman askerle masaya da oturmadık, müzakere de etmedik. Aslında Devrimci Sosyalistler, 1 Şubat 2011 kadar erken bir tarihte, Tahrir Meydanı'ndaki olaylarda ordunun üstlendiği rolle ilgili uyarılar yapan tek devrimci gruptu. Kadrolarımız askeri hapishanelerde işkenceye maruz kaldılar, tutuklandılar. Dahası, grubumuz uzunca bir süre medya tarafından "devleti parçalamak isteyen ordu karşıtı komplocular" olarak lanse edilen tek gruptu. Böylesi bir karalama kampanyası, ironik bir biçimde, Müslüman Kardeşler'in yayınları ve İslamcı uydu kanalları tarafından başlatıldı.
Bu yüzden, makalenizde "askeri darbe destekçileri" olarak yaftalanmış olmayı garip buluyorum. Ordu ile yan yana gelmeyi reddettiğimiz için Mısır'daki politik gruplar tarafından "Müslüman Kardeşler destekçisi" olmakla suçlanmayı garip gördüğüm gibi.
Bu arada tabii ki, Devrimci Sosyalistler, 30 Haziran öncesi ve sonrasında Mursi'yi devirmek için ortaya konan çabaların da sokak mobilizasyonunun da bir parçası oldu. Fakat tutumumuz, resmi bildirimizde de ifade edildiği gibi, açıkça ortaya koymaktadır ki Mursi'yi devirmek tek başına nihai hedefimiz değildir. Mursi'yi, Temerrüt (İsyan) kampanyasından bile önce meşruiyetini kaybetmiş bir katil olarak görmekle birlikte, tek başına değil; Mübarek, Tantavi (Mübarek ile Mursi arasındaki dönemde Mısır'ı yöneten Askeri Konsey'in başkanı) ve SCAF generalleriyle aynı kafeste yargılanması gerektiğini düşünüyoruz.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (02.08.13 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti