Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.08.13   #3
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Her anini kadir ani gecesi yapmak insanin elinde


Aşk-ı muhabet ile

Yavaş yavaş doğru rah'a girmeye başlıyoruz gibi görünüyor.

Kur'an tefsircilerinin kullandığı ve bana göre, şu ana kadar üzerine ondan daha iyi bir eser maalesef yazılamadı. Bu eser "Râğıb el-Isfahani'nin El-Müfredât'ıdır”.

Kelimelerin hangi anlamlara geldiğini bu eserden öğrenir tefsir alimleri ve işlerine gelen, kendi fikriyatlarına en uygun kelimeleri seçerek kendi Kur'anlarını yazarlar ve Kur'an böyle yazıyor diyerek herkesi kendilerine benzetmeye çalışırlar.

Oysa Kur'an kelimesi okumak anlamına gelen bir mastar fiildir.

Şimdi okumak eylemine biraz değinelim;

Okuyan insan değişir, çünki okudukları onun zihinsel yapısını maddi ve manevi anlamda değiştirir. Buradaki ince çizgi okudukların seni geliştirip sana yeni ufuklar mı açıyor? yoksa sen okuduklarının mutlak doğruluğunu kabul edip, onun esiri olup, onu yazana mı benzemeye başlıyorsun?

Problem burada başlıyor. Maalesef Hakk Kelam'ını okurken dahi başkalarının fikirlerini mutlak doğru olarak kabul etmeye başlıyoruz. Birilerinin kıt akılları ile yazdıkları birden bire mutlak tartışılmaz doğrular haline geliyor. Oysa El-Müfredatı eline alan herkes başka başka şeyler yazabilir.

Peki o zaman ilahi bilginin doğrusunu nasıl bulacağız sorusu gündeme gelir ki, İşte burada bana göre en önemli konu Hakk'ın Kelamında sık sık belirttiği " düşünüp-tutmak " yani cüz-i irade olan akıl süzgecinden geçirdikten sonra evrensel insan değerlerine ve insan onuruna yakışacak "en doğru" yoruma ulaşmak gerekliliği vardır.

Alevi-Bektaşi inanç sisteminde " Kur'an-ı Natık'ın", "Kur'an-ı Samit'ten" üstün tutulması sizce nedendir?

İçinde akıl olmayan hiçbir şey Hakk'tan olamaz.

Hakk cümle canları doğru ilmi istikamet üzere eyleye.

Aşk ile
Sponsor Reklamlar

__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti