Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28.05.13   #11
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Kalender yayınevi


Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
savunduğumuz ideolojiler tassavuf bile şiilikten etkilenmiştir. Şii Kaynakları bizim savunduğumuz olaylardan alınmadır yani şiilikten alınmadır. Bence bir sorun yoktur. Örnek; Hz.Alinin Hz.Muhammed ile olan bağı,Hilafet olayları kerbela olayları öncesi sonrası Hz.Muhammed ve Hz.Ali ideolojisini yansıtan en geniş ve kapsamlı İslam-Şii kaynaklarıdır bizde o kaynaklardan bilgiler edinmekteyiz..Dedelerimizin bize anlattıklarının çoğu geniş kapsamlı Şii kaynaklarında bulunmaktadır. Ayrıca Yesevilik gibi kaynaklar hanefi ideolojisinden doğmuştur. Tasavvufla birleşip bir sentez olarak Anadoluya kadar gelmiştir sonralarda Anadolu Şiilik öğretileri ile sentez kurmuştur kaba taslak yazarsak..


Epistemoloji, ampirizm ele alınarak ali şiasının savunduğunu var sayanlar ile muaviye ebubekir vs. şialarını müdafaası ekseninde siyaset erksel önermeleri içinde taraf olunarak ele alınan kuram ve kuralların zaman içindeki insanın gelişimini geçmişte olacakları gelecekte olmalarını İslam şemsiyesine görülmeye çalışılması yanlış olarak ortaya çıkmıştır.Bu uygulamaları dönem zaman coğrafya neden ve niçinler ile geçmişte yer alması doğru iken günümüzde halen bu tipolojiler varlığı da düşündürücüdür.
Ayrıca “Ehlü’d-Diyanat velmilel” ile “Ehlü’l-evha ve’n-nihal” tasavvufun temelini ve kendisi olduğunu siz zatıalinize hatırlatırım. Anladığımız veya anlam kazandırdığımız Al-i şia-sı- bu yönde –evolüsyona uğrayarak geldiğini bilelim. Etimolojik unsurlardan tarih sosyoloji vb. katkı yapan bilim dallarının mantık yolu izlenerek bir metodolojisini unutarak yorumlar yapmak dogma anlayışa ya da yarı dogma anlayışa kendini hapis etmek asla kabul edilemez. Mistik afaki sözler mantık ve hakikatte yerleri yok İken tinsel nedenleri gerektiren niçinlere insanlık ruh bilimi cevap vermiş vermeye de amaç edinerek yoluna devam etmektedir.
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti