Konu: Alevilik
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.12.12   #4
halil
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik

gurleyenkaval Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu saydıklarınız bektaşi tarikatının zikirleri ile ilgili bilgilerdir. yoksa alevilikte de hacı hoca namaz abdest vardır. dede zaten tarikat şeyhine verilen isimdir.hali hazırdaki alevilerin islamın diğer rükünlerinden uzak olmalarının nedeni alimlerinin (din bilginlerinin) zaman içinde kaybolmasıdır.halen de bu devam ediyor.mesela bu mayıs ayında yozgatın bir köyünde cenazeye katıldım.köyde cenazeyi kaldıracak adam yok.cami var 5-6 yıldır kimse kapısını açmamış.bir hoca getirmişler yozgattan cenazeyi defnedecek. öğle namazı zaten kılınmadı.cenaze namazında ise abdestli olan tek alevi bendim herhalde.çünkü abdest almaya fırsat bile vermediler.arkadaşın babası ölmüştü.bana dediğine göre eskiden köyde cuma namazı kılınırmış.camiyi de köyden birisi yaptırmış.bu köy sadece alevilerin yaşadığı bir köy.eskiden cuma namazı kılınırken şimdi cenaze namazı abdestsiz kılınıyor.cenaze defnedilirken yağmur atıştırdı.kadının biri şöyle diyor:"kurban olduğum az daha sabredemedin mi ne var şimdi yağmur yağdıracak" kadını pervasızlığına acıdım.haşa Allahtan hesap soruyor.bütün bunlar islam inancından ne kadar uzaklaşıldığının delilleri. halbuki eskiden bu köyde kur'an okuyan, vaaz eden, namaz kıldıran hacca giden cami yaptıran insanlar varmış.cenazeden sonra öğle namazı kılmaya gittik.cami kapalı içeri giremedik dışarıda otlar büyümüş.montları yere serip üstünde namaz kıldık.namaz kılan tek alevi bendim.üç te sünni arkadaş.

hocam benı anlayan ender kişilerdensınız bende burda ılk katıldıgım zamnlarda dıyodum alevı arkdaslarım var namaz kılıyo oruc tutuyo hatta daha detaylı bı ornek verdım alt kattakı komsumuz alevı ve cok sevıdıgımız bırı lakın 5 vakıt namaz kılıyo oruclarını tam tutuyo hatta hacca bıle gıtmıs ama bunu burda paylaşınca ki kristal arkadasımız bunun en buyuk ornegı yok alevıler namaz kılmaz yok alevıler oruc tutmaz yok alevıler boyledır soyledır kendılerını neden boyle gosterdıklerınıde anlamıs degılım ama yaptıkları cok yanlış ne guzel namaz kılan oruc tutan alevıler var ne zorun varda sıkıntı cıkarıyosun krıstal arkadasım ?? islamın sartlarından degıl mı namaz kılmak oruc tutmam hacca gıtmek flan ama senın dedıgıne bak aleviler namaz kılmaz ben buna kesınlıkle katılmıyorum lutfen herkes kendı dusuncesını kendısıne saklasın genelleme olarak konusmayalım lutfen ...
Sponsor Reklamlar

halil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti