Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14.11.12   #4
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 714
Rep Puani : 65
Standart Cevap: İmam Hüseyin'den Sözler


Hz. İmam Hüseyin'in Vecizeleri
Âhiret saâdetinin, dünya devletinden önde olduğunu mutlaka biliniz. Çünkü dünya saltanatı gelip geçicidir. Onu minnet ile ele geçirmeğe ve zilletle bırakıp gitmeğe değmez.
Allah’a yakınlık alâmeti; mihnetin ve belânın ölüm veren zehrini yudum yudum içmekten ve Ulu Tanrı dergâhına kabûl nişânesi; musîbetlere ve çilelere tahammül etmekten ibarettir.
Ben, zalimlerle yaşamayı bir zillet sayarım.
Biz «Ehl-i Beyt» Allah’ın rızâsına uymuşuz; ondan râzıyım; belâsına sabrederiz; sabredenlerin mükâfatlarına ereriz.
Biz Hak’kın rızâ incisini arama da belâ denizinin dalgıçlarıyız. Felâket kılıcından korkmayanlar, bizimle atbaşı beraber olurlar. Biz Tanrı yakınının cevherlerini aramak maksadıyla sebat ve sabır sahasının seyyahlarıyız. Gam ve keder hâdiselerinden sakınmayanlar, bize arkadaşlık etmeye rağbet ederler.
Biz Peygamber’in “Ehl-i Beyt’i”yiz ve Nübüvvet hanedanıyız. Bizim makamımız Allah’a yakın olan meleklerin yanıdır. Ve duâmızın oku dâimâ kabûl edilir olmuştur.
Bizce açık olan sırlar sizin için gizlidir. Nitekim geminin delinmesi hikmeti Mûsâ Peygamber’e gizli kalmıştır, fakat Hızır Aleyhisselâm için bu açık seçiktir.
Ey Peygamber’in «Ehl-i Beyt’i»! Gökyüzünün belâsı inince, eseri bütün kâinata yayılır. Kâfir ve Müslümanların hepsi bu mihmetin içine girerler. Ama mü’minin kâfirden üstün olduğunu gösteren ölçü şudur ki, mü’min belâya sabreder kâfirse ondan feryâd ve şikâyet eder. Nitekim nimette de kâfir günah işler, mü’minse verâ sahibi olur. Şüphe yok ki; mü’min belâya sabır ve şükür gösterir. Bu suretle de mertebesi yücelir. Kâfir ise sızlanıp şikâyet etmekle kahra uğrar ve kınanmış olur. Bu mânaya en gerçek delil ise; «Ancak Allah yolunda sabır gösterenlere hesapsız mükâfatlar vardır.» (Zümer 10. âyet)
Hak bizdedir, biz Hak ile beraberiz.
Hak rızâsı, zaten tehlikelidir. Bunu böyle kabûl eden yolunda gider. Her dileğin incisi, belâ girdaplarındadır. İnci avcısı olan onu yakalar.
Hayat, inanmak ve mücadele etmektir.
Hikmetin gizli sırlarına erişilmez, takdirin irâdesinin dışına çıkılmaz.
Hikmetin sırları bize gizli olmaz. Ve ismetin feyzi bizi gaflete sürüklemez.
İbâdet; emredilenlerle amel edip, yasak edilenlerden sakınmaktan ibarettir.
İnsanlar dünyaya kul oldular; din, yalnız ağızlarında. Geçimleri düzendeyse söz ediyorlar dinden, ama bir belâya uğradılar mı bundan da vazgeçiyorlar. Gerçeğe uyan işe koyulan yok, fakat bâtıla koşan çok.
İnsanların en cömerdi, istemeden veren; en asili de intikama gücü yeterken bağışlayandır.
Namazda iken şehit olmak, bize miras kalmıştır.
Ne talihsiz bedbaht kavim ki; halkın rızâsını kazanmayı, Halik’in (Yaratan Allah’ın) gazâbına üstün tutup, «Ümmetiyiz!» dedikleri Peygamber’in evlâdını helâk ederek Yezîd’in hoşuna gitmek isterler!
O varlıkları yaratan Ulu Tanrı’ya sonsuz hamd-ü senalar olsun ki, insan soyunu akıl ve düşünce üstünlüğü ile öteki yaratıklardan yüce kılmıştır. Ve ölçüsüz şükürler olsun o dünya evinin şekillerini çizen ve âhiret yerinin hallerini tedbir eden Allah’a ki, insan cinsinden Peygamberler zümresine üstünlük vasfı yardımında bulunup onları imtiyaz şerefi ile yüceltmiştir. Ve sayısız selâm ve sınırsız selâvat o Kâinat’ın Efendisine ki, Peygamber sınıfında kendi itibar cevheri daha şerefli ve daha uludur. Ve yine selâmlar o ashâplar ve ashâp zümresine ki, Risâlet ailesinde sohbetleri kabûl edilmiştir ve ibâdetleri her an elden üstündür.
Oğlu Hz.Zeynel Abidin’e dedi ki; «Sabırlı olmak yolundan ayrılma ki; o yol Peygamberlerin ve evliyânın ahlâk yoludur. Eğer bize bu musîbet nâsib olmasaydı; bizden sonra gelecek Müslüman kişilere bir belâ inse, onu ilâhi bir gazab diye düşünerek üzüleceklerdi. Ne saâdet ki; belâ bizim yanımızda hakikat ehlinin sevgilisidir. Ve musîbetin başa gelmesi, ümmetin Allah’tan korkanları için teselli sebebidir.»
Ölüm, genç kızın boynuna takılan gerdanlık gibi, Âdem oğullarının boyunlarına takılmıştır; onlara ezelden yazılmıştır.
Şüphesiz takdir kalemiyle yazılan şey bozulmaz. Kazâ hükümleri yürürlüğe girince, hiçbir çare ile engellenemez.

Sponsor Reklamlar


Konu dAbBe tarafından (14.11.12 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti