Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.11.12   #31
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Açlık grevinden ölüm oruçlarına.


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB: 'Ölümün değil, yaşamın galip gelmesi için birlik olalım'DİSK, KESK, TMMOB ve TTB cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ile ilgili olarak "Ölümün değil yaşamın galip gelmesi için sorunun değil çözümün bir parçası olalım" açıklamasında bulundu.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ile ilgili olarak 3 Kasım 2012 tarihinde TTB`de ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısına, KESK Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Metin Ebetürk ile TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Gülriz Erişgen ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Arzu Erbilici katıldılar. Ortak basın metnini TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Gülriz Erişgen okudu.

56. gününe giren açlık grevleri nedeniyle artan ölüm riskleri karşısında kaygı duyulduğunun belirtildiği açıklamada, geçmişte yaşanan acıların tekrarlanmaması için herkesin sorumlulukla davranması gerektiği ifade edildi.

1980 yılından bu yana Türkiye cezaevlerinde 144 kişi açlık grevleri ve ölüm oruçları nedeni ile yaşamını yitirdiğinin anımsatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu durum toplumun vicdanında derin yaralar açmış, ülkemizin insan hakları karnesine kara bir leke olarak geçmiştir. Yaşanan sorunlarla bugünkü açlık grevlerinin de 1982-2007 yılları arasında olduğu gibi ölümlerle sonuçlanma riski yüksektir.

Öncelikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın 29 Ekim Resepsiyonun‘da ve daha sonrasında söylediği "Aç kalan falan yok, herkes her şeyi yiyor" şeklindeki sözleri fevkalâde vahim bulduğumuzu belirtmek istiyoruz. Açlık grevlerine bu tür yaklaşımların sorunu çözmediğini, tam tersine çözüm ihtimallerini de ortadan kaldırıp açlık grevlerinin yaygınlaşmasına ve sonuçta ölümlere ve kalıcı sakatlıklara yol açtığını geçmişteki acı tecrübelerimizden biliyoruz.”

Türk Tabipleri Birliği‘nin oluşturacağı tıbbi izlem heyetlerinin cezaevlerine girebilmesi için Adalet Bakanlığı‘na yaptığı başvuruya hâlâ bir cevap verilmemiş olması nedeniyle endişelerin dile getirildiği açıklamada, açlık grevlerinin siyasi ve insani taleplerle yapıldığı kaydedildi.

Bu sürecin tek bir can kaybı olmadan sonlanmasının insani ve vicdani sorumluluğunun herkesin omuzlarında olduğunun belirtildiği açıklamada şunlar dile getirildi:

“21. Yüzyıl dünyasında siyasi ve insani taleplerin, yine siyasi ve insani diyaloglarla çözümlenmesi yerine sorunu ifade eden insanları ölüme sürüklemek veya sürüklenmesine seyirci kalmak, onarılması imkânsız derin yaralar açacaktır. Bu nedenle, niteliğini siyasi ve insani taleplerin belirlediği açlık grevlerinin diyalog yöntemi ile çözülmesi en doğru yaklaşım olacaktır.”

Konuyla ilgili görüşlerini ifade etmek için 2 Kasım 2012 günü Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’dan ve Adalet Bakanı‘ndan randevu talebinde bulunulduğu ancak bu talebe hâlâ bir cevap verilmediğine dikkat çekildi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yaptıkları basın açıklamasıyla tüm kamuoyunu; ölümün değil yaşamın galip gelmesi için sorunun değil çözümün bir parçası olmaya ve çözüm için birlikte davranmaya çağırıldı.

(soL- Haber Merkezi)


biraz duyarlılık ve empati.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti