Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06.09.09   #1
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Yaş: 35
Mesajlar: 291
Rep Puani : 20
Standart Genel Varto Yemekleri


Zerfet
Malzemeler:
Un, yag, maya, şeker ve sarmısaklı yogurt
Yapılışı:Un legenlerde yogrulduktan sonra açılarak yuvarlak bir şekil verilir, şekil verildikten sonra, altına büyük taş yerleştirilmiş ve üzerine daha önceden ateş yakılarak hamuru pişirecek derecede ısıtılmış locına konur.Bunun üstüne sac konur ve sacın üzerine de tekrar ateı yakılır ve pişirmeye bırakılır. Iyice piştikten sonra sacın altından çıkarılan bafkonun, üst kapagı açılır. Içi iyice eşilir ve ayranla sıvanır. Daha sonra içinden çıkarılan ekmek parçaları ufalanarak tekrar içine doldurulur. Etrafına ayran, üzerine de kızartılmış tereyag dökülür.Ve yemeye hazır hale gelir. Önceleri elle (baş parmak, işaret parmagı ve orta parmakla) yenirken şimdi kaşıkla yenmektedir.

Sir
Zerfetle aynı malzemeleri içerir ve yapılması da aynıdır. Bafkonun hepsi büyük bir tepsiye dogranır. Zerfetteki gibi alt kısmı bırakılmaz, o da dogranır.Ve zerfet gibi yenir.

Keldoş / Sire Sajê
Malzemeler:
Tandırın lavaş ekmegi, ayran, sarmısak, sogan ve kavurma
Yapılışı:
Hazır olan ayran ısıtılır.Ayrı bir tavada sogan ve kavurma kızartılır. Ekmek 2-3 cm ebatlarında dogranır.Üzerine ayran ve kızartılmış kavurma dökülür. Genelde sabahları yenir.

Tirit
Ekmek yine keldoştaki gibi dogranır. Ayrı bir tavada sogan ve kavurma kızartılır. Kavurma içine su katılarak kaynatılır. Istenirse suyun içine kayısı ve yumurta da katılır.Bu karışım dogranmış ekmege dökülür ve hazır hale gelir.

Mastewe / Keşka
Malzemeler:
Bulgur, ayran ve yag
Yapılışı:
Bir tencereye ayran ve bulgur konularak kaynatılır. Katılaşıncaya kadar karıştırılır.Bu katılaşmış hali derin bir tabaga konur. Içi çukurlaştırılıp içine yag dökülür.Ve afiyetle yenir.

Xaşıla Gulıke
Malzemeler:
Taze gulik (ilkbaharda yetişen dogal bir sebze), bulgur ve yag
Yapılışı:
Öncelikle tencerede gulik kaynatılır. Sonra yeterince bulgur katılır. Katılaşıncaya kadar karıştırılır. Daha sonra mastewe gibi içi çukurlaştırılarak yag dökülür ve yenir.

Gılorik (Sulu Köfte)
Malzemeler:
Köftelik bulgur, kıyma, yumurta, sogan, salça ve baharat
Yapılışı:Sogan, salça ve baharatlar hazırlanır ve kaynamış suya katılır. Köftelik bulgur, yumurta ve kıyma da karıştırılarak iyicene yogurulur. Ve fındık büyüklügünde yuvarlaklaştırılır. Bu hazırlanan köfteler sogan, salça ve baharatların kondugu tencereye konur ve kaynatılır. Ve afiyetle yenir.

Gırar
Malzemeler:
Nohut, dövme, ayran ve nane
Yapılışı:
Nohut ve dövme pişirilir. Üstüne ayran dökülüp hafif kaynatılır. Üstüne nane katılarak çorba niyetine içilir.

Keşkek
Malzemeler:
Kemikli et, dövme, nohut ve yag
Yapılışı:
Et pişirilir.Diger malzemeler de etin oldugu tencereye katılır. Ve katılaşıncaya kadar pişirilir.Katılaşınca tabaklara konur ve içi oyularak yag dökülür ve yenir.

Un Helvası
Malzemeler:
Un, yag, şeker ve su
Yapılışı:
Un yagda kızartılıncaya kadar pişirilir. Yeterli miktarda şeker suda eritilir.Bu bulamaç kızarmış olan una katılır. Ve hafif ateşte pişirilir.


Varto'da Yetişen Dogal Sebzeler
Cag
Daglarda yetişir.Hem yemegi hem de turşusu yapılır. Kışın tavaya biraz yag dökülerek, cag, yumurta ve unla karıştırılarak pişirilir.

Gulık
Ilkbaharda daglarda yetişir.Dogal olarak yendigi gibi çorbası ve xaşili de yapılır.

Kenger
Dogal olarak yendigi gibi turşusu ve yemegi de yapılır.
Yemegi:Kenger haşlanır.Suyu sıkılır. Yagda kızartılır.Birkaç yumurta eklenir. Ve hazır yemek haline gelir.

Heliz
Ilkbahar mevsiminde yaygın olarak yetişir. Yemegi yapılır.Suda haşlanır. Sudan çıkarılıp sıkılır.Yagda kızartılır, ıstege göre yumurta da katılabilir. Ve servis yapılır.

So
Yemegi yapılır.Dogal olarak da yenir.Bazen gırara da katılır. Yemegi heliz gibi yapılır.
Dogal Haliyle Yenen Sebzeler:
Sıpıng(yemlik), sirim(dogal sarmısak), tırşo, rıbes(uşkun) ve pung(nane)
Sponsor Reklamlar

ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti