Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24.01.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Alevi-Bektaşi Kurumlarına Çağrı


Müştereklerimizi tespit etmek üzere; lütfen, vakfımızın düzenlediği bu toplantıya sizler de katılın

Federasyonlara, Alevi Kültür Derneği“ne, PSAKD“ne, Cem Vakfı“na, HBAKV“na, dergâh, dernek ve cemevlerimizin değerli yöneticilerine;

Bildiğiniz üzere son Alevi Çalıştayı 28,29, 30 Ocak tarihlerinde yapılacaktır. Basına yansıdığı kadarıyla, bu çalıştayda özellikle cemevimizin ibadethane statüsü, dedelik kurumu ve “zorunlu din dersleri” konularında, bir bakıma Aleviliğin geleceğinin şekilleneceği bir mesai yürütülecek ve muhtemelen şu sorulara yanıtlar aranacaktır:

Cemevine verilecek statünün çerçevesi nasıl çizilecektir?

Hükümet kanadı cemevine statü getirmek üzere bir çalışma yürütürken, Alevi-Bektaşilerin konuya dair kırmızıçizgileri neler olmalıdır?

Cemevinin olmazsa olmazı durumundaki dedenin mesaisi nasıl karşılanmalıdır? İdari yetkisi konusunda nasıl/hangi kurum yetkili olmalıdır? Devletin vermeyi düşündüğü dede kadrosu konusuna nasıl yaklaşılmalıdır? Kriterlerimiz ve kırmızıçizgilerimiz olacak mıdır?

Zorunlu Din Dersleri konusunda “seçmeli ders” teklifi karşısındaki nihai tavrımız ne olmalıdır vb.?

Vakıf Yönetim Kurulumuz, yukarda satırbaşları verilen gündemle toplanmış, bu soru ve sorunlara hazırlıklı olmak ve eğilim saptamak bakımından; 20 Ocak, Çarşamba günü saat 13.00 de kurum yöneticisi, dede, akademisyen, yazar ve konuya ilgi duyan kişilerle bir toplantı yapılmıştır.

Katılımcılar; “konunun tarihsel önemi bakımından, hazırlık yaparak gelmek üzere, 25.01.2010 P.Tesi, saat 13.00 de Vakıf Merkezimizde yeni bir toplantı yapılmasını” önermişlerdir. Öneri kabul edilmiş, istenen tarih ve saatte toplantı kararı alınmıştır.

20 Ocak tarihli toplantımıza katılmayan, bilgi vermeyen ve bu çağrıya sırtını dönen kurum yöneticisi arkadaşlarımıza önerimiz şudur:
Bu çerçevede bir araya gelmeyi reddetme gibi bir lüksümüz ve tarihi değeri olan bu sürece sırtımızı dönmemiz düşünülmemelidir. Bu yüzden müştereklerimizi tespit etmek üzere; lütfen, vakfımızın düzenlediği bu toplantıya sizler de katılın…

Aksi halde beklentilerimizin olumsuzlukla sonuçlanması durumunda bunun sorumlusu, sorumluluğunu yerine getirmeyen sizler olacaksınız. Ve tarih sizi kaydedecektir. Saygılarımızla,
16.01.2010

Murtaza DEMİR
Vakıf Bşk.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti