Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24.10.12   #9
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Hurifican aslında çok farklı noktalara değinmiş.Forumunuzu genel olarak incelediğimizde iki farklı yol olduğu gözümüzden kaçmıyor."Enel-Hak" (Vahdet-i Vücut) yani "Arif için din yoktur" felsefesini savunanlar ve Aleviliği,İslamın bir sentezi olarak kabul eden ve Ehlibeyt ve On iki imam ile ilişkilendirenler.Herkes doğal olarak başlangıcı bulmaya çalışıyor.Diğer forumlarda da dikkatimizi çeken bir nokta var ki oda "Bektaşilik" ve "Alevilik" ile ilgili kavramları savunan arkadaşların birbirlerine karşı muhalif bir çizgide yer almaları.

Enel Hak(Vahdeti Vücut) inancini ilk dile getiren kisilerden birinin Muhiddin Arabi oldugu söylenir. Bu inancin kaynagi islam degilmidir?

1-) "Benim Kabem İnsandır" felsefesi ve İslamın beş şartları arasında yer alan ve gitmesi her Müslüman için zorunlu olan ve farz sayılan Hz.İbrahim'in inşaa ettiği Kabe.

Islamin Bes sartini sünni din adamlari koymadimi? Kuran´da Kabe kelimesi gecermi?

2-) "Hz.Muhammed öldükten sonra,Hz.Fatıma'nın, evinin basılması sonucunda, yaklaşmayın yoksa "Başımı açarım" demesi ve İslamda örtünmenin ana ilke edindiği bir duruş karşısında,Modernizmi ve çağdaşlaşmayı kendine vazgeçilmez unsur olarak gören ve örtünmeye karşı duruş sergileyen bir düşünce yapısını görmekteyiz.

Hz.Fatimanin Yaklasmayin basimi acarim dedigine dair herhangi bir belge yada hadis gösterebilirmisiniz?

3-) Kuran'da yer alan "Nerede müşrikleri görürseniz orada öldürün" ve "Kiminizi kimize üstün kıldık,köleyle .......... bir eşit olabilir mi? ayetleri karşında,72 milleti hor görmeyen ve onlara kucak açan bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız.

72 milletin bir görülmesini gerektigini savunan Haci Bektasi Veliler, Yunus Emere Fuzulu Nesimiler Kuran okumuyorlarmiydi. Ögretilerinin tamamini Kurandan almiyorlarmiydi?

4-) Kuran'da alkol ve içkinin kati bir şekilde yasak olmasına rağmen o dönemde Hz.Muhammed ve Hz.Ali'nin ibadet esnasında alkol almaları mantığa biraz ters geliyor ki,günümüz Aleviliği Cem ayinlerinde ve Tekke başlarında içki içmeyi büyük bir erdem olarak görmektedirler.

Kuranda Alkol ve ickinin nimet olarak dillendirildigi, hatta cennete sarap irmaginin oldugu da anlatilmazmi?

5-) İslamda çok eşliliğin olması ve küçük yaştaki kızlar ile evlenme mantığı,günümüz Aleviliği ile ters orantılıdır ve bu uygulamaya karşı çıkmaktadırlar.

Islamda cok eslilik Kuran´in emri olsaydi bütün müslümanlarin 4 er evlenmesi gerekmiyormuydu?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti