Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24.10.12   #8
liebe_1960
Avatar mevcut degil.
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Üyelik tarihi: Sep 2012
Nereden: Nürnberg
Mesajlar: 18
Rep Puani : 10
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Hurifican aslında çok farklı noktalara değinmiş.Forumunuzu genel olarak incelediğimizde iki farklı yol olduğu gözümüzden kaçmıyor."Enel-Hak" (Vahdet-i Vücut) yani "Arif için din yoktur" felsefesini savunanlar ve Aleviliği,İslamın bir sentezi olarak kabul eden ve Ehlibeyt ve On iki imam ile ilişkilendirenler.Herkes doğal olarak başlangıcı bulmaya çalışıyor.Diğer forumlarda da dikkatimizi çeken bir nokta var ki oda "Bektaşilik" ve "Alevilik" ile ilgili kavramları savunan arkadaşların birbirlerine karşı muhalif bir çizgide yer almaları.

Bu Temel ayrımları aşağıda ki gibi özetleyecek olursak;

1-) "Benim Kabem İnsandır" felsefesi ve İslamın beş şartları arasında yer alan ve gitmesi her Müslüman için zorunlu olan ve farz sayılan Hz.İbrahim'in inşaa ettiği Kabe.

2-) "Hz.Muhammed öldükten sonra,Hz.Fatıma'nın, evinin basılması sonucunda, yaklaşmayın yoksa "Başımı açarım" demesi ve İslamda örtünmenin ana ilke edindiği bir duruş karşısında,Modernizmi ve çağdaşlaşmayı kendine vazgeçilmez unsur olarak gören ve örtünmeye karşı duruş sergileyen bir düşünce yapısını görmekteyiz.

3-) Kuran'da yer alan "Nerede müşrikleri görürseniz orada öldürün" ve "Kiminizi kimize üstün kıldık,köleyle .......... bir eşit olabilir mi? ayetleri karşında,72 milleti hor görmeyen ve onlara kucak açan bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız.

4-) Kuran'da alkol ve içkinin kati bir şekilde yasak olmasına rağmen o dönemde Hz.Muhammed ve Hz.Ali'nin ibadet esnasında alkol almaları mantığa biraz ters geliyor ki,günümüz Aleviliği Cem ayinlerinde ve Tekke başlarında içki içmeyi büyük bir erdem olarak görmektedirler.

5-) İslamda çok eşliliğin olması ve küçük yaştaki kızlar ile evlenme mantığı,günümüz Aleviliği ile ters orantılıdır ve bu uygulamaya karşı çıkmaktadırlar.

6-) Özellikle Hz.Ali namaz kılmazdı ve Kuran'da salat yani Allah'a yakarma vardır deyimini çok sıklıkla kullanan "Enel-Hak" savunucusu arkadaşlarım,"Namaz" kelimesi (Buyruk-Makalat-Nehcül-Belaga-Vilayetname) ve 7 ulu ozan deyiş ve nefeslerinde yer almasına rağmen "Allah'a secde" yerine "İnsana secde" teorisini savunup Hz.Ali ve On iki imamları
islami motiflerden çıkarmak istemektedirler.

Kısacası;
Ben Hurifican'ın demek istediği şeyi çok iyi anlıyorum.Ya Aleviliği islam içerisinde kabul edip Hz.Ali ve On iki imamlar gibi
çok eşliliği,kadınlarımızı örtmeyi,namaz kılmayı,oruç tutmayı,içkiyi yasak saymayı,Kabeyi tavaf etmeyi tercih edeceksiniz.Ya da "Vahdeti Vücut" ana teması "İnsan" olan bir düşünce yapısını benimseyip,çağdaş,başı açık,72 milleti ayırt etmeyen,Allah'a kulluk yerine aşk ve muhabbet besleyen bir yolun temsilcileri olacaksınız.Hem içkiye,namaza,örtünmeye,çok eşliliğe,oruca karşı çıkacaksın hem de Hz.Ali ve On iki imamı seveceksin böyle tezat bir düşünce anlayışı yok.

Alevilikte genel bir savunma mekanizması olarak şöyle bir bahane var sen bu "sırra" eremezsin.Kimse burada art niyetli değil yolda ikilik var bunu teke indirmek lazım ya kendimizi islamın içinde kabul edip onlar gibi yaşamayı tercih edeceğiz ya da dışında kalıp Muhyiddin Arabi-Hallac-ı Mansur vb.gibi inanç önderlerini benimseyeceğiz.
Sponsor Reklamlar

liebe_1960 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti