Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.10.12   #17
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: dünya
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cem Sultan, belki ayetin batini yorumunu bilmedigimdendir, ama ben o ayette sorumun cevabini bulamadim.
Sen biliyorsan paylas, ögrenelim.

BismiSah Allah Allah... 3lerin, 5lerin, 7lerin, 40ların ilmi Hak ola, batın acıla, gözler göre diyelim...

Bakara 158 :
"Şüphe yok ki, Safa ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir."

Bu ayette Safa ve Merve yaradılısın eril ve disil ögelerini sembolize eder. Yani ak ile kara'dır bir adım daha öteye gidersek iyi ve kötüdür.
Allah kendi dostlarına söyle buyurmaktadır sembolik olarak. Eger kisi kendi beytullahını ziyaret eder yani kendi özüne gider kendini bulursa o andan itibaren o kisinin İYİ ve KÖTÜ üzerinden herhangi bir kaydı tutulmaz yani tüm günahlardan artık kurtulmus olur. iste bu ermisligin özgürlügüdür. kendi tavafını yapan kisi artık ermis oldugu icin yaptıgı tüm hareketler, eylemler ne iyidir nede kötüdür cünkü o artık Hakk oldugu icin yaptıgı sadece ve sadece olması gerekendir. İnsanlara kötü gibi gözüksede aslında kötü degildir, iyi gibi gözüksede aslında iyi degildir (Hızır'ın hikayesindeki gibi) ve ayetin sonunda bu kisilere ufak bir tavsiyede bulunulur yinede iyilik yapmak süphesiz daha güzeldir diye.

Batın olarak Bakara 158: süphe yok ki insanda negatif ve pozitif yaradılısdandır fakat her kim ki öncelikle kendi tavafını yapar ise bundan sonra iyilik veya kötülük dagında gezse de ona sorumluluk yoktur. Ama yinede iyilik yapmak yeğdir.

Son kısmında iyilik yapmak yeniden vurgulanır cünkü bu makama gelen bir kisi miskindir, nötrdür, kötülük yapmadıgı gibi iyilikte yapmaz, yinede iyilik yapılırsa daha iyi olur denilmektedir.

saygı ve sevgilerimle...
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti