Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.10.12   #16
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19
Standart Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tomris hanim sen benimle maytapmi geciyorsun?
Ben evlilik ve bosanma konularinda kendi fikrimi söylemedim. Actigim konuya örnek olarak verdim onlari. Sen ise bu örneklere takildin kaldin.

Allah insani test ediyormu etmiyormu?
Etmiyor diyemezsin, cünki onlarca ayet var.

Bakara 124: Hani Rabbi, Ibrahim'i bazi kelimelerle imtihana çekmis, o da onlarin hakkini vermisti

Sad 24: Davûd dedi ki: "Vallahi, senin bir tek koyununu kendi koyunlarina katmak istemekle sana zulmetmis. Zaten ortaklardan birçogu birbiri aleyhine haksizlik ve zulme sapar. Iman edip hakka ve barisa yönelik isler yapanlar böyle degildir. Ama onlar da pek azdir." Davûd, kendisini imtihan ettigimizi düsündü; hemen Rabbinden af diledi; rükû ederek yerlere egildi ve Allah'a yöneldi.

Sad 34:Yemin olsun ki biz, Süleyman'i imtihan ettik, tahtinin üstüne bir ceset biraktik da o, tövbe ile Allah'a yöneldi.

Hallac- i Mansur "Allah Iblisten Ademe secde etmesini bir kere degil, binkere istedi. Ve iblis her defasinda "Ben senden baskasina secde etmem dedi" " diyerek, iblisin bir teste tabi tutuldugunu ve bu testi basariyla gectigini savunuyordu.

Simdi topu taca atmadan, Kuran´in bir kelimesini bile kabul etmemek insani dinden cikarirmi cikarmazmi onu söyle. Her söyleneni kabul ederek bu imtihanlari gecmek mümkünmüdür?

İyi de ben mesajın sizin yada başkasının düşüncesi olduğunu düşünmeden konu hakkındaki düşüncelerimi söyledim ne alaka dalga geçmek filan.
Niye anlaşılamıyorum diye düşünüyorum şu anda.
Her söylenilen derken söylenilende anlatılmak istenen şeylerden mi bahsediyoruz yoksa cümle olarak bütünde ne anlatılmak istendiğine bakmadan cümlede yazılanı reddetmekten mi?
Ben imtihanın sadece insana doğru yolu göstermek olduğuna ve yine imtihanın sadece insan için olduğuna inanıyorum.
Bizden Allah ne istemiş onu düşünüyorum ve kabul edemeyeceğim hiç bir şey yok.
Yani benden istenen geçmişten örnekler verilerek iyi bir insan olmamsa ve ben bunu yapıyorsam zaten imtihanı geçmişim demektir.
Yok verilen örneklere rağmen içinden bir cümleyi öncesini ve sonrasını dikkate almadan hangi şartlar için söylenmiş düşünmeden, kötü işler yapmak için kullanıyorsam imtihanı geçememişim demektir.

İmtihanlarımız olmuyor mu sahi bu hayatta, oluyor seçim yapmamız gereken şeyler çıkıyor karşımıza.
Sizin kastettiğiniz her söylenenle, benim kastettiğim her söylenen arasında fark var mı diye düşünüyorum.
Mesela ?
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti