Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.10.12   #11
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19
Standart Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir baska örnek,

Kuran´a göre kadinlarini üc defa bosayanlar hülle yaptirmak zorundadir. Bu uygulama erkeklerin nefsine agir gelecegi düsünülerek, bosanmalarin önüne gecmek icin getirilmis bir uygulamamidir?
Cünki Hz.Muhammed kendisi bile Hülle yaptirana´da, yapana da lanet etmistir.

Soru su, Allah insanlari teste tabi tutarmi tutmazmi? Tutar´ise her söyledigini kabul ederek bu testleri gecmek mümkünmüdür?

Öyle aklına geldiği gibi boşanma olmasın diye bence caydırıcı olarak, eğer boşanırsan o kadın başka biri ile evlenmeden onunla evlenemezsin denmiştir. Yani hülle olayı çok yanlış yorumlanmış insanlar işlerine geldiği gibi uygulamış bence. Orda amaç zaten boşanmayı zorlaştırmak, yoksa seni boşadım git başkasıyla uyduruktan bir evlilik yap gel bana dön olayı değil anlatılmak istenen. Herişin kolayına kaçan insanoğlu bunu da işine geldiği gibi uygulamış.
Düşünüyorum ben erkek olsaydım eşim beni kırdığında aha da bitti işte artık bu kırgınlık geçmez artık evliliğimiz eskisi gibi olmaz korkularına kapılıp yada sinirlenip sırf gurur için boşanalım diyemezdim, durup bir düşünürdüm, onun başka biri ile evlenmesine yol açacak yada bir ömür yalnız yaşamasına yol açacak bir karar vermeden önce.
Hadi diyelim boşandım eşim başka biriyle evlendi ve aslında eşimi sevdiğimi anladım ama geri dönüşü yok, artık giden gitmiştir. Sonra bir ümitle evlendiği adamdan boşanmasını yada evlendiği adamın ölmesini beleyeceğim yok ağam ben almayayım
Yani boşanma evet genelde onaylanmayan bir şey ama sonuçlarını göze alabiliyorsan eğer çok ısrar ediyorsan artık karar senin.
Allah önümüze örnekler sunar iyi yolu gösterir seçimi insana bırakır bence.
İnsanın niyeti önemlidir ve her kararını özgürce verir.
Hırsızlık yasaklanmıştır ama hırsızlık kaybolmuş mudur hayır bütün seçimlerimizi aslında kendi vicdanımıza aklımıza göre yapıyoruz.
Allah birer kukla olmamızı isteseydi zaten aklımızı kullanma becerisi vermezdi.
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti