Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19.10.12   #1
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart İsviçre’den Alevilere “tanıma”İsviçre’den Alevilere “tanıma”

İsviçre’de Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Basel kantonunda yerel parlamento iki Alevi derneğini “dini cemaat” olarak tanıma kararı aldı.

Tagesschau’nun haberinde, Basel Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Basel Alevi Kültür Merkezi’nin kantonun anayasasına göre tanınmak için gereken bütün koşulları sağladığı belirtildi.
Tanıma kararı 1’e karşı 68 oyla kabul edildi. Oylamada 13 vekil de çekimser kaldı. Kabul edilen başvuruya göre Aleviler, Sünni Müslümanlardan ayrı bir grup olarak tanındı. Kararda ayrıca her iki grup da İsviçre’de entegrasyona yaptıkları katkılardan dolayı takdir edildi.
Sünni Müslümanlar ile olan karışıklığı önlemek ve kendi kültürlerine sahip çıkmak için ayrı bir inanç grubu olarak tanınmalarının gereği üzerinde duran derneklerin başvurusu, 14 Ağustos’ta Kanton hükümetince benimsenmişti. Hükümetin teklif olarak parlamentoya sunduğu başvuru dün kabul edildi.
İSVİÇRE İÇİN DE BİR İLK
Aleviler İsviçre’de kanton düzeyinde tanınan Hıristiyan ve Yahudi olmayan ilk dini cemaat oldu.
Ancak Alevilerin tanınması Basel’de Selefilerin de benzer dernekler kurarak tanınma talebini öne sürebileceği gerekçesiyle bazı endişelere de neden oldu.
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti