Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.01.10   #2
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Şeriat Mahkemesi ve Dede

*Tekrar huzura getirirler..

Kadı ; Kanı s.apık Şeyh Efendi anladık anlamasına , amma öyle kebiri mühimme bir mevkiin reisi iken niçin senin adamların Şeraitı Muhammediye'ye aykırı ve inkârcı küfür ve kâfirlik durumlarına mani olmadın. İslam yolundan çıktın ? Şeyh efendi sen şu mezhebini anlat, kanı helal şeyh !

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, Elhamdülillah Müslümanım,ehli İslam, cemaatı.Ali Resul (Muhammed Ali) mezhebimdir.

Kadı ; Sus be dinsiz ! Sen Ehli Sünnet Vel cemaat İmam Azam Ebu Hanife Küfi Numan İbni Sabit mezhebini kabul etmiyor musun ? Bu mezhebin dışında kalanlar kafir olup, kanları helaldır.Katli vaciptir. Sen kanı helal dinsizsin.Sorularıma cevabını açık söyle.

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, Ehli Sünnet mezhebi yalnız Hanifi mezhebi değildir. Maliki, Hanbeli,, Şafii mezhebi vardır. Onların kanı helal olmuyor, katledilmeleri sevap olmuyorda, Hazreti ekrem, Neb-i Muhterem Muhammed Mustafa S.A.V. Peygamber Ali Resul mezhebi mensubu olanların kanı helal , katledilmeleri neden gerekli oluyor ?

Hamdullah Dede ; Ben ve mensublarımız beldeyi fesada vermedik, Muhammedi sekbanı cedid-i hazmadamedin dediğine gelince..

Hamdullah Dede ; Efendim Kadı Hazretleri, adamlarımız dediğiniz Oğuz Türkmenleridir., çoklukla köylerde yaşamaktadırlar. Konargöçer olanalrıda vardır. Onların Şeriatı Muhammediyeyi inkarları ve aykırı halleri yoktur. Sen zan ve şüphe ile söylüyorsun mahkemeye kadı efendi. Bu zan senin içinde küfrü günahtır.

* İkaz ; Mahkememize hürmet ve kıyam ederek cevap ver. Manasız mantıksız bidat inancını mahkeme önünde anlatmaya ulan bi haya şeyh utan. Birde durup dururken Ali Resul mezhebi çıkarma öyle demekle dinsiz olduğunu söylüyorsun..

Kadı ; Neden Bektaşilerin , yeniçerilerin devletli İslam halifemize kazan kaldırışına mani olmadınız ? Sen bunları duyduğun halde Bektaşileri iyiliğe telkin teselli etmedin ? Birde kasabayı fesada soktun. Bunları nasıl inkar edeceksin anlat bakayım.

Hamdullah Dede ; Kadı Efendi Hazretleri , sen şunu bilesin, bana inanasın, ben din adamıyım..Hiçbir lafza bile kötülüğe küfre fesada pişiva olmam. Kebir-i İslam, Pir-i Horasan Vakfı Mürşidiyim. Bana küfür yüklemenizi, beldeye fesad yükledi demenizi kabul etmem.. Allah ve peygamberide kabul etmez. Bu dünya var, yarın ahiret var, bunu bilesiniz..

Kadı ; Padişahımız devletli İslam, Halifeyi müslüman hazretlerine, kötü zanda bulunan bir kişi küfrü delalettedir.Katledilmezi dinimizin kutsal emridir.

Hamdullah dede ; Efendim Kadı Hazretleri , padişahlarımıza tarih boyunca bağlılığımızı bildirmişiz. Kan dökmeyen, zalim gaddar olmayan Halifelerimizin eteğini öpmüşüz.Onlara hürmetimizi bildirmişiz. Suçsuz yere ahalisini katleden kanını döken kim olursa olsun, reddi mahbub ve matlubtan yaddır.

(devam edecek)
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti