Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01.01.10   #7
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Aşurenin Anlamı Nedir?

Aşurenin Anlamı Nedir?

Muharrem orucu'nun sonunda Aşure'nin pişirilip dağıtılması bir sevinç anlamı içerir..

Şöyleki. kerbela olayı sonucunda İmam Hüseyin'in oğlu İmam zeynelabidin'in sağ kurtulmasından ve Ehli Beyt soyunun devam etmesinden duyulan sevinçtir bu durum.

Bu nedenle Aşure pişirilir, bütün herkese komşulara dağıtılır. Ayrıca şükür kurbanı tığlanır ( kesilir). lanetli yezit, Kerbela olayı'nın ( Miladi 10 Ekim 680) hemen ardından tellalar çağırır ve der ki:

".. Ben Ehli Beyt'in soyunu kestim yok ettim.."

O zaman Alevi topluma mateme büründü.. yas içinde kaldı.. Fakat İmam Zeynelabidin Hazretleri ztutsak olduğu zindandan şu haberi gönderir:

".. Ey Ali'yi sevenler! Yezid yalan söylüyor. Babam Hz. Hüseyin şehid oldu ama ben varım, yaşıyorum. Adım, İmam Zeynel'dir. lanetli Yezid'in dedediği gibi Ehli Beyt nesli tükenmiş olsaydı, dünya karanlık olurdu . Biz İmam evladıyız, hiçbir güç bizim neslimizi kesemez..."

İşte o zaman Aleviler oruç Tutar, kurbanlar kesilir, aşureler pişirilir, Ehli Beyt soyunun kesilmemesinin bayramıdır.

Oruç, Kurban ve Aşure İmam zeynel Abidin'in sağ salim kurtulmasının simgesidir..

Kaynak:

Mehmet YAMAN ( DEDE), Alevilik ( İnanç-Edeb- Erkan), s. 265
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti